Siedem wcieleń Mateusza Damięckiego...

"Kamienie w kieszeniach" - reż. Łukasz Witt-Michałowski - Scena Prapremier InVItro

W nowej odsłonie spektaklu komediowego „Kamienie w kieszeniach” z repertuaru Sceny Prapremier InVitro w Lublinie do Bartka Kasprzykowskiego dołączył Mateusz Damięcki. Przez półtorej godziny aktorzy wcielają się w kilkanaście postaci. Mateusz Damięcki odgrywa siedem z nich. Spektakl będzie można zobaczyć już w środę i czwartek, 19 i 20 marca o godz. 20.00 w klubie Karuzela w Warszawie.

„Kamienie w kieszeniach" autorstwa Marie Jones w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego to spektakl komediowy z nostalgią w tle. Przedstawia zderzenie świata show-biznesu ze światem zwyczajnych ludzi, marzących o karierze filmowej. Akcja rozgrywa się w irlandzkiej wsi, do której przyjeżdża hollywoodzka ekipa, angażując do produkcji miejscowych jako statystów. Kontakt ze światowymi gwiazdami rozbudza w mieszkańcach wioski marzenia o innym, lepszym życiu.

- „Ludzie interesują się prywatnym życiem gwiazd. Chcą wiedzieć, jaką bieliznę nosi Beyoncé i co na śniadanie jadł Brad Pitt. O tym po części opowiada ten spektakl" - mówi Łukasz Witt-Michałowski, reżyser „Kamieni w kieszeniach".

Tę zabawną opowieść snują dwaj miejscowi bezrobotni Charlie i Jake. Zetknięcie z odległym dotąd środowiskiem sławnych i bogatych daje im nadzieję na realizację własnych marzeń o sukcesie. Przedstawienie nie jest jednak tylko komediową rozrywką. „Jest w tej sztuce i dużo humoru, i głębsza refleksja o przyjaźni, odpowiedzialności, wolności i pogoni za marzeniami" - mówi Mateusz Damięcki.

Aktorzy mając do dyspozycji parę rekwizytów i trzy przenośne toalety (zmieniające się w garderobę, ladę czy trumnę) przez 1,5 godziny wcielają się w kilkanaście postaci, w tym dwie żeńskie. - „Kamienie w kieszeniach" to bardzo dynamiczny spektakl. Gram w nim aż siedem zupełnie różnych postaci, m.in. kierownika planu - idącego po trupach do celu, alkoholika czy narkomana - samobójcę. Przemiany dokonują się na oczach widzów, co stanowi dla mnie bardzo ciekawe aktorskie wyzwanie" - mówi Mateusz Damięcki.

- „Nie każdy potrafi wcielić się w tyle postaci w tak krótkim czasie. Mateusz ma tę wszechstronność, która pozwala mu płynnie przejść od roli wieśniaka do roli narcystycznego redaktora telewizyjnego. Wierzę, że błyskotliwy duet Damięcki - Kasprzykowski dostarczy publiczności zupełnie nowych wrażeń" - dodaje Łukasz Witt-Michałowski.

„Kamienie w kieszeniach" zdobyły Wielką Nagrodę Publiczności festiwalu Kontrapunkt (2007) i Anioła Publiczności Wiosennego Festiwalu Teatralnego w Bielsku-Białej (2008). W 2011 roku spektakl został wyemitowany przez TVP Kultura w ramach festiwalu teatrów z miast ubiegających się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Najbliższe spektakle: środa i czwartek, 19 i 20 marca, godz. 20.00 - klub Karuzela w Warszawie

(-)
Materiał Teatru
11 marca 2014

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia