Sielanka, msza i zabawa w teatr

20. Festiwal Mozartowski

W tym tygodniu mozartowską wycieczkę proponuję zacząć koniecznie w piątek, bo to jedyna okazja, by zobaczyć rzadko wystawianą sielankę pasterską "Bastien und Bastienne"

W sobotę trzeba natomiast wyruszyć do Wilanowa. W pałacowej Sali Białej (o godz. 19) wystąpi kwartet Sonorus. Zagra kameralne utwory Mozarta. W niedzielę polecam powrót do siedziby WOK na kolejny sceniczny rarytas. Reżyser Ryszard Peryt połączył bowiem jednoaktówkę "Dyrektor teatru" z dwoma utworami scenicznymi, które Mozart jedynie naszkicował. Powstał z tego spektakl będący świetną zabawą w teatr.

W poniedziałek nastąpi zmiana nastroju. W kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu Ryszard Zimak będzie dyrygował mszą c-moll. To wyjątkowo piękny utwór, ale ma też niezwykłą historię. Mozart ślubował, że skomponuje mszę, gdy Konstancja Weber zostanie jego żoną. Do zaślubin doszło, utwór pozostał nieukończony, ale ma tak piękne fragmenty, że do dziś zachwyca słuchaczy. Uwaga: ten koncert wyjątkowo o godz. 20.

Kto jeszcze nie widział "Don Giovanniego", może się wybrać na spektakl we wtorek. Środa przyniesie zaś ostatnią szansę posłuchania, jak znakomita pianistka Viviana Sofronitzki interpretuje na stylowym fortepiano koncerty Mozarta.

Na koniec następnego tygodnia zaplanowano dwie kolejne, ale całkowicie odmienne w nastroju, atrakcje: zabawną, stylową inscenizację "Cosi fan tutte" [na zdjęciu] oraz podniosłe "Requiem" w kościele seminaryjnym.

XX Festiwal Mozartowski, Warszawska Opera Kameralna, al. Solidarności 76b, bilety: 20 - 120 zł, tel. 22 831 22 40, piątek (16.07) - poniedziałek (26.07), godz. 19.

Jac
Zycie Warszawy
17 lipca 2010

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...