Siódmy dzień Famy, czyli premiera i inne cuda

48. Festiwal Fama - Świnoujście, 22.08.2018

Koncert z premierowym materiałem, performance i pierwsze efekty pracy na Festiwalu. Takich rzeczy można się spodziewać w środę na 48. Famie w Świnoujściu.

Między 10:00 a 14:00 kolejny raz zapraszamy na teren Oflagu na FAMĘ FASHION, czyli pracownię artystyczną i butik. Będzie można kupić ekologiczne festiwalowe gadżety. Dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na rzecz Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Świnoujściu. Później koncert w El Papa – Cafe Hemingway da zespół FOX IN THE BOX. Jak sami o sobie piszą ich „droga prowadzi przez funk, disco i electropunk". Grupa gra szeroko pojęte taneczne rytmy. Początek o 15:00. Zaraz po koncercie – o 16:00 – w tym samym miejscu SEKCJA LITERACKA będzie czytać. Tym samym jej członkowie zaprezentują efekty pracy warsztatowej na Festiwalu.

Kolejnym wydarzeniem będzie spotkanie autorskie z dramaturgiem, pisarzem, scenarzystą i publicystą JAROSŁAWEM KAMIŃSKIM. Odbędzie się ono w Galerii Miejsce sztuki44 o godzinie 17:30 w ramach cyklu „MIEJSCA LITERATURY. ZŁE MIEJSCE". Kamiński poza współpracą z wieloma tytułami jest autorem powieści „Rozwiązła", „Wiwarium" i „Tylko Lola". Następnie Fama odwiedzi Muszlę Koncertową przy promenadzie. To za sprawą koncertu premierowego „RZUĆ TO WSZYSTKO CO ZŁE". Jest on realizowany w ramach projektu „LABORATORIUM MUZYKI". Od 19:00 będzie można posłuchać piosenek z dorobku takich wykonawców jak m.in. Zbigniew Wodecki, Andrzej Zaucha, Krystyna Prońko, Grażyna Łobaszewska czy Franek Kimono w nowoczesnych aranżacjach wykonanych przez SEKCJĘ WOKALNĄ i zespół GRZECZNI CHŁOPCY. Kierownikami muzycznymi przedsięwzięcia są wokalistka ANNA SERAFIŃSKA i pianista MAREK PĘDZIWIATR.

Na resztę wieczoru Festiwal przeniesie się do Hali w Basenie Północnym. O 21:00 ze swoim one man show „JAK ROZWIJAĆ EGOCNETRYZM?" wystąpi tam związana m.in. z warszawskim Resortem Komedii improwizatorka MARTA IWASZKIEWICZ. Po niej na scenie pojawi się zespół DZIWY. To o 22:00. Sami o swojej muzyce mówią: „psychodeliczne piosenki po polsku i łotewsku na kontrabas, gitarę, perkusję i głos". Na zakończenie dnia przed publicznością zaprezentuje się formacja MOUNTAIN LAKES, czyli polsko-brytyjske trio grające muzykę elektroniczną. Początek ich koncertu o godzinie 23:00.

48. Festiwal Fama odbywa się w terminie 16-26 sierpnia 2018. Aktualizowany harmonogram jest dostępny na stronie internetowej, w zakładce PROGRAM. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Zachęcamy do śledzenia naszych profili na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

22 sierpnia ŚRODA

10:00 Oflag | FAMA FASHION – pracowania artystyczna i butik / PK
15:00 El Papa – Cafe Hemingway | ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE | FOX IN THE BOX – koncert / PK
16:00 El Papa – Cafe Hemingway | ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE | SEKCJA LITERACKA CZYTA / PK
17:30 Galeria Miejsce sztuki44 | MIEJSCA LITERATURY. ZŁE MIEJSCE | JAROSŁAW KAMIŃSKI – spotkanie autorskie PUŁAPKI HISTORII / WS
19:00 Muszla Koncertowa | LABORATORIUM MUZYKI | RZUĆ TO WSZYSTKO CO ZŁE – koncert premierowy / PK
21:00 Hala w Basenie Północnym | MARTA IWASZKIEWICZ – one woman show / performance / PK
22:00 Hala w Basenie Północnym | DZIWY – koncert / PK
23:00 Hala w Basenie Północnym | MOUNTAIN LAKES – koncert / PK

FAMA FASHION – pracowania artystyczna i butik
PK

10:00
Oflag
ul. Piastowska 55

FAMA FASHION | Duet tworzą absolwentki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu na kierunku wzornictwo. Z Famą związane są od lat, lecz w tym roku zadebiutowały w nowej roli. Dzielące je kilometry nie przeszkodziły w powstaniu projektu, ponieważ łączy je wspólna pasja do szycia i projektowania. Wspólne zainteresowania zrodziły myśl o tworzeniu gadżetów festiwalowych dla wszystkich tych, którzy uczestniczą i śledzą Famę od lat, a także dla tych którzy dopiero zaczynają z nią swoją przygodę. Ich produkty mogą się okazać wspaniałą pamiątką na lata czy prezentem dla kogoś bliskiego.

Ekomoda-to przyszłość – Większość gadżetów festiwalowych jest wykonana z recyklingu, z rzeczy pochodzących second-handów m.in zasłon, obrusów czy pościeli. Oczywiście w trosce o zdrowie przyszłych właścicieli materiały zostały wyczyszczone. Wzory na torbach czy koszulkach zostały zrobione własnoręcznie oraz z wykorzystaniem szablonów opartych na identyfikacji wizualnej Famy z poprzednich edycji (autorstwa Zuzanny Rogatty oraz duetu Kaja i Piotr Depta-Kleśta)

Dobro zawsze wraca – Całkowity dochód ze sprzedaży będzie przekazany na rzecz SCHRONISKA DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT W ŚWINOUJŚCIU. Fama Fashion będzie tym samym kontynuacją projektu PSA MA FAMA, który realizowany był podczas Famy 2017 i zdobył jedną z głównych nagród (Trójząb Neptuna).

SKŁAD | Maliwna Bil, Pamela Mączyńska

CZAS TRWANIA | 10:00-14:00

ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE | FOX IN THE BOX – koncert
PK

15:00
El Papa – Cafe Hemingway
ul. Bohaterów Września 69

FOX IN THE BOX | Zespół powstał w 2015 roku. Pierwszy koncert zagrali jako support Kari w Starym Klasztorze. Przez następne dwa lata intensywnie pracowali nad produkcją debiutanckiego albumu „Journey", który wydali w listopadzie 2017. Płyta otrzymała pozytywne recenzje (Pan od muzyki, Kulturalne Media, Garage Music). Na rok 2018 mają zaplanowane kilkanaście koncertów w tym podczas Slot Art Festival czy w ramach klubu festiwalowego Docs Against Gravity Wrocław.

„Kiedy słońce zachodzi nad wielkomiejska dżunglą, Fox in the Box rozpoczyna swą podróż. Droga prowadzi przez funk, disco i electropunk. Wszystkiemu przyświeca kula disco, która wprowadza słuchacza w dobry nastrój i chęć do tańca. Nocne migracje obfitują w lisie podskoki i przytupy. Osobliwy taniec współgra z muzyką. Fox in the Box to dobra zabawa i taniec. Niech Lis będzie z Wami!"

SKŁAD | Gabriela Cybuch – wokal, flet poprzeczny, synths, perkusjonalia; Adam Komorowski – inst. klawiszowe, wokal, bass, perkusjonalia

Wydarzenie realizowane w ramach cyklu „ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE!". Dzięki zebraniu od mieszkańców propozycji miejsc na realizację wydarzeń festiwalowych, Fama opuszcza scenę i eksploruje przestrzeń miasta. Cykl jest realizowany od 2015 roku oraz cieszy się dużym zainteresowaniem i przychylnością mieszkańców, którzy aktywnie włączają się w jego tworzenie.

www.facebook.com/boxinthefox

https://www.youtube.com/watch?v=X2y1GoV-1DU

ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE | SEKCJA LITERACKA CZYTA
PK

16:00
El Papa – Cafe Hemingway
ul. Bohaterów Września 69

Prezentacja efektów pracy warsztatowej uczestników sekcji literackiej.

Wydarzenie realizowane w ramach cyklu „ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE!". Dzięki zebraniu od mieszkańców propozycji miejsc na realizację wydarzeń festiwalowych, Fama opuszcza scenę i eksploruje przestrzeń miasta. Cykl jest realizowany od 2015 roku oraz cieszy się dużym zainteresowaniem i przychylnością mieszkańców, którzy aktywnie włączają się w jego tworzenie.

MIEJSCA LITERATURY. ZŁE MIEJSCE | JAROSŁAW KAMIŃSKI – spotkanie autorskie PUŁAPKI HISTORII
WS

17:30
Galeria Miejsce sztuki44
ul. Armii Krajowej 13

JAROSŁAW KAMIŃSKI | Dramaturg, pisarz, scenarzysta i publicysta. Współpracował z wieloma pismami literackimi i publicystycznymi, m.in. „Dużym Formatem", „Polityką" i „Studium". W W.A.B. ukazały się jego powieści: „Rozwiązła" (2015), „Wiwarium" (2015) i „Tylko Lola" (2017).

Moderator: WOJCIECH BONOWICZ – Poeta, publicysta. Stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym" i miesięcznikiem „Znak". Opublikował kilka tomów poetyckich, m.in. „Pełne morze" (2006; Nagroda Literacka Gdynia 2007), „Echa" (2013; nominacje do Nagrody Nike oraz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej), „Druga ręka" (2017). Autor biografii „Tischner" (2001) i tomu gawęd „Kapelusz na wodzie" (2010), a także dwóch książek dla dzieci: „Bajki Misia Fisia" (2012) oraz „Misiu Fisiu ma dobry dzień, dobry dzień" (2015). Ostatnio opublikował tom rozmów z Wojciechem Waglewskim „Wagiel. Jeszcze wszystko będzie możliwe" (2017). Mieszka w Krakowie.

Kolejna edycja cyklu „MIEJSCA LITERATURY" realizowanego na Famie od roku 2010, poświęconego różnym sposobom ujmowania tematu miejsca przez literaturę. W tym roku temat przewodni projektu brzmi „ZŁE MIEJSCE". Zakres tematyczny projektu wyznaczają takie zagadnienia, jak: podróż geograficzna i podróż przez historię; pamięć indywidualna i zbiorowa; zderzenie tego, co wspólne z tym, co indywidualne; granice geograficzne, mentalne, duchowe; emigracja, wykorzenienie, wykluczenie; bezdomność duchowa; uniwersalna problematyka wyłaniająca się z zagadnień specyficznych, indywidualnych historii.

LABORATORIUM MUZYKI | RZUĆ TO WSZYSTKO CO ZŁE – koncert premierowy
PK

19:00
Muszla Koncertowa
Promenada
Location Latitude: 53.919852628119244
Location Longitude: 14.254143547668491

RZUĆ TO WSZYSTKO CO ZŁE | Koncert premierowy prezentujący ważny polski repertuar rozrywkowy ostatnich dziesięcioleci: piosenki estradowe z dorobku takich wykonawców, jak: Wodecki, Zaucha. Lubomski, Przemyk, Jurksztowicz, Prońko, Łobaszewska, Urszula, Franek Kimono. Założeniem projektu jest przygotowanie utworów w nowoczesnych aranżacjach oraz pokazanie, że pomimo nadprodukcji twórców jednego sezonu publiczność wciąż chce słuchać dobrych polskich piosenek.

WYKONAWCY I REALIZATORZY | SEKCJA WOKALNA, GRZECZNI CHŁOPCY, kier. muz.: ANNA SERAFIŃSKA, MAREK PĘDZIWIATR

Koncert jest częścią cyklu „LABORATORIUM MUZYKI", realizowanego na Famie od 2012 roku. Jego celem jest realizacja projektów premierowych, prezentacja renomowanych grup z Polski i zagranicy oraz konfrontacja stylów muzycznych i prezentacja wzajemnych między nimi inspiracji (muzyka poważna, jazzowa, tradycyjna, improwizowana).

MARTA IWASZKIEWICZ – one woman show / performance
PK

21:00
Hala w Basenie Północnym
ul. Jachtowa 1

JAK ROZWIJAĆ EGOCENTRYZM? | Przewidywanych jest wiele atrakcji, m.in. krótkie wystąpienia teatralne, skecze, przemowy, rozmowy, teleturnieje, pieśni. Będzie również gość niespodzianka – żywy super człowiek oraz Siostry Wichury, nowe koleżanki Marty. Patrycja Wichura: „Kocham życie. Kocham ludzi. Świat jest super. Robię stand-up". Helena Wichura: „Sztuka to dla mnie wysoka wartość". Marta Iwaszkiewicz: „Mam dużo ambicji, ale często nie chce mi się ich realizować. Jestem średnio stara i średnio młoda. Można się ze mną utożsamiać, ale to może prowadzić do różnych zaburzeń. Wcale nie jestem Siostrami Wichurami".

MARTA IWASZKIEWICZ | Na scenie komediowej od 6 lat. Improwizatorka związana z grupami Hurt Luster, Hulaj, instruktorka w Szkole Impro. Współprowadzi warszawski Resort Komedii.

www.facebook.com/resortkomedii

DZIWY – koncert
PK

22:00
Hala w Basenie Północnym
ul. Jachtowa 1

DZIWY | DZIWY wyszły z puszczy wiele lat temu. Od tego czasu uprawiają nietuzinkowe, psychodeliczne piosenki po polsku i łotewsku na kontrabas, gitarę, perkusję i głos. W ostatnich latach DZIWY wystąpiły na kilkudziesięciu scenach w ramach najrozmaitszych imprez, festiwali, recitali i wernisaży oraz popadały w mniej lub bardziej twórczy letarg. W maju 2018 roku odbyła się premiera debiutanckiego, wielce wyczekiwanego i utęsknionego eponimicznego albumu długogrającego.

SKŁAD | Dans Lubinskis – wokal; Marek Szychta – gitara; Łukasz Kryś – kontrabas; Piotr Szpalik – perkusja

www.facebook.com/dziwy

https://www.youtube.com/watch?v=-4-OKSnKVIE

MOUNTAIN LAKES – koncert
PK

23:00
Hala w Basenie Północnym
ul. Jachtowa 1

MOUNTAIN LAKES | Polsko-brytyjskie trio grające muzykę elektroniczną. Historia zespołu sięga 2013 roku, kiedy Wayne opuścił Anglię, by przemierzywszy Europę zamieszkać w Warszawie. „Szukałem zespołu, z którym mógłbym pracować nad moimi pomysłami. Wiedziałem, że piosenki potrzebują damskiego wokalu. Na szczęście poznałem Joannę i razem nagraliśmy EPkę 'Eyesore' w 2014 roku". Następnie postanowili znaleźć muzyków, którzy dopełnili by zespół. „Zaprosiłam mojego kolegę, Kubę, na naszą próbę. Muzycznie od razu między nami zaiskrzyło i już wiedzieliśmy, że nie musimy dalej szukać", opowiada Asia. „Testowaliśmy nasze piosenki na żywo", dodaje Kuba. „I jak do tej pory spotkaliśmy się z bardzo fajnymi reakcjami od ludzi, którzy przychodzili na nasze koncerty w Polsce. Zagraliśmy też w Kairze. Tamtejsza publiczność naprawdę wczuła się w nasze kawałki." W 2018 roku zespół wydał dwa kolejne single – „The Quiet Sun" i „Storms". Album z całkowicie nowym materiałem pojawi się później tego roku. „Pisząc i pracując nad naszymi piosenkami zawsze staramy się szukać nieoczywistych rozwiązań, jednak naszym celem niezmiennie jest wyrażanie emocji drzemiących w utworach w najprostszy sposób", opowiada Wayne.

Mountain Lakes istnieje po to, by obserwować, jak postrzegamy i przeżywamy nasze życie. Wszystko równoważy się przez lustrzane odbicie, a w muzyce znajdujemy wyzwolenie. Kompozycje i słowa utworów są wynikiem przyglądania się światu zza okien pociągów, autobusów i z perspektywy parkowych ławek. Dźwięki otoczenia i codzienne małe sprawy również znalazły w nich swoje miejsce. Elektronicznym dźwiękom dodaje blasku polska część zespołu. Kuba, gitarzysta, nadaje im harmonijną głębię, a Joanna, wokalistka, powiew świeżości. Podróżowanie umożliwia nam zdystansowanie się do codziennej rutyny i pozwala świadomie spojrzeć na otaczający świat. Wayne swoją ideą, muzyką i produkcją stara się oddać wrażenie tej racjonalnej percepcji.

SKŁAD | Wayne Hood – elektronika, chórki; Joanna Cisowska – wokal; Kuba Bujakowski – gitara

48. Festiwal Fama odbywa się w terminie 16-26 sierpnia 2018. Aktualizowany harmonogram jest dostępny na stronie internetowej, w zakładce PROGRAM. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Zachęcamy do śledzenia naszych profili na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

Wojciech Zagaj
Materiał organizatora
22 sierpnia 2018

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia