Skaldowie powracają

Opowieść o twórczości zespołu Skaldowie - Marek Bielacki - Teatr Mały w Manufakturze

W najbliższą niedzielę scenę Teatru Małego w Manufakturze wypełnią dźwięki najbardziej popularnych piosenek zespołu. Na opowieść o muzyce Skaldów zaprasza doktor Marek Bielacki, wybitny badacz kultury muzycznej i teatralnej.

Rock symfoniczny, złożone kompozycje instrumentalne, nastrojowe ballady i folkowe aranżacje. To wszystko i wiele więcej składa się na twórczość Skaldów - poetów i wirtuozów muzyki lat 60. i 70.

"Z kopyta kulig rwie", "Prześliczna wiolonczelistka" czy "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał". Przeboje zespołu Skaldowie, działającego już niemal pół wieku, to dzisiaj jedne z najbardziej rozpoznawalnych utworów dawnych lat. Muzycy działalność na scenie rozpoczęli w latach 60. Od tej pory odnosili liczne sukcesy, a ich utwory były wielokrotnie nagradzane na festiwalach w całej Polsce. W 1972 roku występ zespołu otworzył Olimpiadę w Monachium. Koncertowali w Europie i Stanach Zjednoczonych, a teksty do utworów pisała dla nich między innymi Agnieszka Osiecka. Różnorodny repertuar, łączący rock i rock'n'roll z popem, folklorem góralskim i big-beat'em, wymyka się jednoznacznym klasyfikacjom. Dziś trudno znaleźć osobę, która nie zna choć jednej piosenki tego zespołu. Opowieść o historii grupy, a także muzyki rozrywkowej w Polsce, będzie można usłyszeć w niedzielę, 19 stycznia, na scenie Teatru Małego w Manufakturze.

Na wieczór autorski zaprasza miłośnik twórczości zespołu, interpretator i badacz utworów rockowej formacji, ikony muzyki lat 60. - Marek Bielacki, doktor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, pracownik naukowy Instytutu Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego. To autor między innymi pierwszej i jedynej w Polsce monografii musicalu - dwukrotnie wydanej książki: Musical. Geneza formy dramatyczno-muzycznej oraz tomu Boże Narodzenie w muzyce i w dramacie muzycznym Skaldów. Twórca radiowy i filmowy, jest redaktorem i scenarzystą kilkunastu filmów telewizyjnych poświęconych dziejom kultury muzycznej oraz narratorem audycji radiowych. O bogactwie dorobku artystycznego Skaldów opowiada z wnikliwością badacza i entuzjazmem miłośnika zespołu.

Termin: 19 stycznia, godzina 17:15

Wstęp wolny

Atrakcje: Wyjątkowa opowieść o muzyce zespołu Skaldowie

Wieczór autorski doktora Marka Bielackiego

(-)
Materiał Teatru
17 stycznia 2014

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...