Skarb nienazwanej góry i inne

Przestrzenie Sztuki Taniec – Katowice. Wrzesień 2022

Konkursy: Otwarty Konkurs na prezentację spektakli tanecznych w PS Katowice.

Otwarty konkurs na prezentację dwóch spektakli oraz dwóch prac solowych, w którym niezależni twórcy otrzymają możliwość zaprezentowania swoich prac na profesjonalnej scenie w ramach programu PS Taniec. Wybrane zgłoszenia otrzymają również wsparcie techniczne i promocyjne oraz wynagrodzenie.

SPEKTAKLE / POKAZY
Kino Tańca
22 września, godz. 18.00 / Strefa Centralna w Katowice Miasto Ogrodów
Wydarzenie bezpłatne
Prowadzenie dr Adriana Świątek
W programie „Kino Tańca" prezentować będziemy regularnie filmy taneczne, rejestracje spektakli tanecznych, teatrów fizycznych, teatrów tańca oraz nowatorskie formy typu screen-dance. Każde spotkanie poprzedzone będzie krótką prelekcją i zakończone dyskusją.

Humani corporis fabrica
Słuchowisko choreograficzne [PS Lublin i PS Kielce]
13 września, godz. 19.00 / Katowice Miasto Ogrodów – sala koncertowa
Bilety: 20 zł (50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca) dostępne na Interticket.pl oraz w kasie Miasta 
Ogrodów.
Tworząc choreografię dla duetu dojrzałych tancerzy Ryszarda Kalinowskiego i Grzegorza Pańtaka choreograf Jacek Przybyłowicz sięga po inspiracje do początków badań anatomicznych oraz do filozoficznych rozważań nad maszynerią i nad przemijalnością ciała. Humani corporis fabrica to 
swoisty rodzaj wykładu anatomicznego, „słuchowisko choreograficzne", do którego głosu udzielił Andrzej Chyra. Kontekstem dla współczesności jest tutaj czas, gdy rodziła się nowoczesna medycyna, której pierwsze refleksje często komunikowane były w quasi-teatralny i artystyczny sposób. Ten sam czas, gdy na dworach arystokratycznych kształtował się jeszcze inny sposób patrzenia na ciało: taniec teatralny. Taniec porzucający młodość i perfekcję na stole sekcyjnym jest tutaj obszarem, na przestrzeni którego dokonuje się swoisty proces indywiduacji, przetwarzania wiedzy i doświadczania świata poprzez ciało i jego funkcjonalności. Widz staje się uczestnikiem swoistego theatrum anathomicum, tancerz oglądany jest przez pryzmat zmieniającej się fizjologii i produktywności, zaś choreografia eksploruje motywy zmęczenia, wyczerpania i przemijalności.
Choreografia i kostiumy: Jacek Przybyłowicz

Taniec: Ryszard Kalinowski, Grzegorz Pańtak
Głos: Andrzej Chyra
Muzyka: Adam Walicki
Tekst, wsparcie dramaturgiczne: Joanna Szymajda
Reżyseria świateł: Ewa Garniec
Oprawa wizualna: beton.
Udział specjalny: Stół stolarski odziedziczony przez Grzegorza po dziadku Janie
Czas trwania: 40 min.
Premiera: 2.10.2021, Międzynarodowy Festiwal Ciało/Umysł, Warszawa
Producent: Stowarzyszenie Przyjaciół Kieleckiego Teatru Tańca
Koproducent: Centrum Kultury w Lublinie
Partnerzy: Fundacja Ciało/Umysł, Kielecki Teatr Tańca
W spektaklu wykorzystano cytaty z następujących dzieł: Historia ciała, tom I i II, red. Georges Vigarello, wyd. słowo/obraz/terytoria / Giorgio Agamben, Nagość, wyd. W.A.B. / Leszek Pokrywka, Milan Cabrić, Piękno ciała, wyd. PWN.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Taniec" realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca".

Skarb nienazwanej góry
Spektakl taneczny z muzyką na żywo dla dzieci w wieku 4-10 lat [PS Łódź]
15 września, godz. 18.00 / Katowice Miasto Ogrodów – sala koncertowa
Bilety: 20 zł (50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca) dostępne na Interticket.pl oraz w kasie Miasta Ogrodów.
Wyjątkowy spektakl dla młodych widzów i całych rodzin. Ta barwna opowieść o przyjaźni porywa widzów w pełen wrażliwości świat ruchu, dźwięku i słowa. Plastyczna gra tancerzy wcielających się w kolejne postaci w połączeniu z tekstem i muzyką wykonywaną na żywo uruchamiają wyobraźnię dzieci i rozwijają umiejętność abstrakcyjnego myślenia. Świat ten na naszych oczach przeobraża się zmienia, zapraszając widza do wspólnej podróży w poszukiwaniu... skarbu! „Stan i jego pomocnik Harold, dwaj staruszkowie, którzy chyba trochę zapomnieli, że są staruszkami, spotykają syrenę Magdę i szukają skarbu. Potem spotykają Boba i Roba oraz muchę Zdzisławę. Chyba nie powinniśmy wszystkiego opowiedzieć, powiedzmy zatem tylko, że wszystko się dobrze skończy i że Stan z Haroldem odnajdą skarb, chociaż nie będzie taki, jakiego by się spodziewali". Spektakl oswaja dzieci z nowymi, wciąż mniej dostępnymi dla tej grupy odbiorców formami sztuki, przygotowując do odbioru spektakli tańca. Na tle spektakli familijnych oraz propozycji scenicznych dla szkół i przedszkoli spektakl zdecydowanie wyróżnia się oryginalnością formy i poziomem warsztatu wykonawczego.

Twórcami są doświadczeni artyści, pedagodzy Akademii Muzycznej w Łodzi Krzysztof Skolimowski (choreografia), dr hab. Jacek Owczarek (reżyseria), dr Juliusz Grzybowski (oryginalny tekst). 
Wykonawcami zaś zawodowi tancerze. Muzyka w spektaklu grana na żywo przez ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Ignacego Jana Paderewskiego. Częścią spektaklu jest lekcja o tańcu prowadzona przez artystów. Dzieci dowiedzą się czym jest choreografia i improwizacja podczas interaktywnej i angażującej lekcji z udziałem postaci z bajki. Jak odróżnić choreografię od improwizacji? Czym jest abstrakcja? W jaki sposób postać sceniczną można stworzyć poprzez ruch? 
Jak przy tym dobrze się bawić? Czy każdy może być twórcą? Podczas lekcji dzieci zaproszone zostaną do wymyślania dla zadań scenicznych dla tancerzy, co zawsze kończy się wspaniałą i twórczą zabawą!
Autor tekstu: Juliusz Grzybowski
Współpraca: Zofia Grzybowska, Michał Grzybowski
Choreografia: Krzysztof Skolimowski
Reżyseria: Jacek Owczarek
Muzyka na żywo: Mateusz Skolimowski, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej 1 i 2 stopnia im. I. J.
Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim
Taniec: Kacper Klimczak, Justyna Olczak, Zuzanna Wojciechowska, Martyna Wójcik, Ulyana Zaruba
Aktorzy: Juliusz Grzybowski, Mateusz Skolimowski, Krzysztof Skolimowski
Kostiumy: Zuzanna Markiewicz
Produkcja: Materia
Premiera z udziałem publiczności: 24.06.2021, premiera online: 19.12.2020
Czas trwania: 60 min (30 min spektakl i 30 min lekcja z zabawą)
Spektakl powstał w ramach programu Przestrzenie Sztuki, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Operator: Materia // Partnerzy: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Miejska Strefa Kultury – Ośrodek Sztuki, Urząd Miasta Łodzi

WARSZTATY
Contact Improvisation
Kontakt improwizacja – aktywne „słuchanie poprzez ciało".
Najbliższe terminy spotkań: 20 i 27 września, godz. 19.30 / Zakład Tańca AM - sala 104 (ul. Francuska12)
Czas trwania: 90 min.
Prowadzenie: Ewelina Cieśla
Udział bezpłatny

Kontakt improwizacja to forma tańca mająca swoje źródło w badaniach nad ruchem i bazująca na zasadach fizycznych. Dotyk, pęd i bezwład, waga i przeciwwaga, balans, grawitacja, dzielenie ciężaru są kluczowe dla tej praktyki. To taniec mający swoje źródło w otwartym poszukiwaniu wspólnej przestrzeni kontaktu między dwojgiem lub większą ilością osób. Wspólny punkt kontaktu określa przestrzeń do badań odczuć i impulsów. Dzięki „kontakt improwizacji" człowiek odkrywa swoje potrzeby i granice. Wykorzystuje do tego swoją intuicję i osobiste zainteresowania. Wzmacnia przy tym swoje psychiczne i fizyczne centrum, jednocząc rozdzielane w dzisiejszym świecie ciało i umysł.

Warsztat będzie prowadzony w oparciu o filozofię TAO, nauk David'a Leunga, Milana Kozanka oraz Shi Fu Yang'a. Spotkania będą się odbywać w dwóch połączonych częściach: wprowadzenia w postaci warsztatu oraz czystej praktyki kontakt improwizacji, która stworzy przestrzeń do wprowadzenia poznawanych „zasad" kontakt improwizacji w życie. Uczestnicy będą mieli szansę nauczyć się możliwości ruchu z wykorzystaniem wspólnego centrum, poznając przy tym spektrum działania własnego ciała w relacji z drugim ciałem, z przestrzenią, z formującą się grupą i przede wszystkim w relacji z grawitacją. Poznawane i wprowadzane elementy będą związane z przeniesieniem wagi ciała, dzieleniem wagi, z przeciwwagą, przetaczaniem, upadaniem, podtrzymywaniem i podnoszeniem z wykorzystaniem naturalnego „flow". Podstawowymi zagadnieniami będą „słuchanie", „grawitacja", „bezwład" i „pęd" oraz pytania o „energię" i „aktywność ciała".

Zajęcia z tańca tradycyjnego
Terminy: poniedziałki godz. 18.30 / Katowice Miasto Ogrodów – sala baletowa (1 piętro)
Prowadzenie: Bartłomiej Mieszczak
Bilety pojedyncze: 10 zł (50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca)
Karnet (1 m/c): 30 zł (50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca)
Bilety/ karnety dostępne na Interticket.pl oraz w kasie Miasta Ogrodów
Zajęcia z tańca tradycyjnego są skierowane do młodzieży oraz osób dorosłych bez względu na wcześniejsze doświadczenie taneczne. Zajęcia będą poświęcone polskim tańcom tradycyjnym pochodzącym głównie z południowej i środkowej polski. Podczas zajęć uczestnicy poznają podstawowe kroki i figury taneczne oraz sposób w jaki mogą swobodnie improwizować w tańcu.
Celem zajęć jest przybliżenie ludziom niescenicznej, a oryginalnej - prostej i życiowej formy polskiej kultury tanecznej.

„Więcej lat to więcej życia!" zajęcia taneczne dla seniorów
Terminy: środy, godz. 10.30 / Katowice Miasto Ogrodów – sala koncertowa
Prowadzenie: Karolina Januszek
Bilety pojedyncze: 10 zł (50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca)
Karnet (1 m/c): 30 zł (50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca)

Bilety/ karnety dostępne na Interticket.pl oraz w kasie Miasta Ogrodów
Taniec ma pozytywny wpływ na zdrowie, dobre samopoczucie, funkcjonowanie poznawcze i objętość mózgu u osób starszych. Rytm, ćwiczenia i ruch osadzone w obrazach motorycznych, z zewnętrznym skupieniem uwagi, są w stanie uwolnić tancerza ze starzejącego się ciała i przywrócić mobilność, zwinność, witalność, elastyczność, koncentrację i motywację. Zajęcia dla starszych tańca są organizowane specjalnie dla osób dorosłych o różnych zdolnościach fizycznych.

——

Program wydarzeń realizowanych w ramach projektu w kolejnych miesiącach będzie dostępny na stronie internetowej Katowice Miasto Ogrodów:
https://miasto-ogrodow.eu/strona/przestrzeniesztuki/mid/376

——
Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Współorganizatorem projektu w Katowicach jest Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego.
Partnerzy: Stowarzyszenie Imagination Space Center, Fundacja Jazdaa Polska!, Nieformalna grupa artystycznaVagabond Physical Collective, Nieformalna grupa „Tera Ino Tera".
Partnerzy instytucjonalni (instytucje edukacyjne): II Liceum Ogólnokształcące im. M. Konopnickiej w Katowicach, III Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego w Chorzowie, Szkoła Podstawowa nr 20, Katowice, Zakład Teatru i Dramatu, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej 
Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Bytomiu.

Magdalena Czerny-Kehl
Miasto Ogrodów
12 września 2022

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...