Sklepy cynamonowe w teatrze cieni

w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś"

Kieleccy widzowie już mogli zobaczyć próbę generalną spektaklu "Sklepy cynamonowe" według Schulza w reżyserii Roberta Drobniucha. Teatr Lalki i Aktora Kubuś razem z tureckim teatrem cieni Cengiza Özeka przygotowuje spektakl na 17. Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Stambule.

Pomysł stworzenia spektaklu według prozy autora "Sanatorium po klepsydrą" pojawił się po spotkaniu Drobniucha z Cengizem Özekiem i jego teatrem cieni. Dyrektor, który bardzo chciał wykorzystać tę formę teatralną uznał, że niełatwy tekst "Sklepów cynamonowych" bardzo się do tego nadaje.

Scenariusz jaki napisał Tomasz Damulewicz dawał mu ogromne pole do interpretacji. Spektakl rodził się na próbach i zapewne każde przedstawienie będzie inne pozostawiając aktorom możliwość zmian. Kielecko-turecka propozycja jest niezwykła właśnie dzięki teatrowi cieni, który nadaje scenom niespodziewaną głębię. Niezwykła jest też muzyka, budująca nastrój i będąca jeszcze jednym bohaterem spektaklu. Na scenie widoczny jest tylko jeden aktor, za to papierową kurtyna pracuje ich kilku, a ich zabiegi przyprawiają o dreszcze. Spektakl robi ogromne wrażenie i pozostawia niedosyt: chciałoby się zajrzeć za kurtynę, by zobaczyć kulisy budowania takiego napięcia i takich emocji.

Na ile będzie to język czytelny i akceptowalny dla młodzieży, okaże się 23 października na premierze w Stambule. W Kielcach zobaczymy go na początku następnego roku.

Warto podkreślić, że zainteresowanie spektaklem dla dorosłych w teatrze lalkowym było bardzo duże - zarówno na próbach otwartych, jak i dwóch generalnych był nadkomplet widzów.

(Lid)
Echo Dnia
11 września 2014

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...