Skutek wspólnego działania

"Zaczynamy od Brukseli..." - Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie rozpoczął cykl spotkań ze współczesną dramaturgią krajów unijnych. Realizację projektu "Zaczynamy od Brukseli..." zainaugurowano tekstem Marie Henry "Tu leży śp. Michèle Mercier, lat 52". Jego pierwsze czytanie w formie performatywnej wyreżyserował Jacek Bała, student krakowskiej PWST.

- „Tu leży Michele Mercier, lat 52” jest tekstem o rodzinie. Fascynuje mnie w nim granica pomiędzy tym, co realne i nierealne. Nigdy nie wiadomo, czy dane zdarzenie jest prawdziwe, czy jest tylko naszym wyobrażeniem na temat tego, co mogłoby się stać - mówi.

Co dwa tygodnie publiczność zapozna się z nowym utworem reprezentatywnym dla dramaturgii kolejnego państwa unijnego. Zrealizowanym w modnej konwencji performatywnego czytania i przygotowanym przez reżysera wybranego spośród niedawnych absolwentów i studentów końcowych lat PWST w Krakowie, a w niedalekiej przyszłośc uczelni teatralnych w Warszawie i Łodzi.

Spektakl „Tu leży śp. Michele Mercier, lat 52" zawiera przysłowiowe „trzy w jednym”: współczesną problematykę, bardzo nowoczesny język teatru i równie nowatorską sztukę aktorską. (M.in. grania „twarzą w twarz” z publicznością, bez możliwości ani na chwilę schowania się za partnerów.  Pulpit z tekstem jest z jednej strony pomocą dla aktora, z drugiej jednak wymusza ogromną dyscyplinę grania).

- Do końca 2011 roku aktorzy przeczytają po jednej sztuce z każdego kraju Unii. Razem z dr Anną Jamrozek - Sową z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego wybraliśmy  najbardziej interesujące sztuki z 27 krajów unijnych. Jej studenci będą przygotowywali wprowadzenia do każdej z nich i przedstawiali szerzej autora, literaturę i kulturę danego kraju - informuje inicjator przedsięwzięcia Waldemar Matuszewski, dyrektor artystyczny Teatru im. Wandy Siemaszkowej.

Projekt „Zaczynamy od Brukseli” jest skutkiem wspólnego działania Teatru im. Wandy Siemaszkowej, Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego i Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie.

W postacie sztuki Marie Henry „Tu leży Śp. Michele Mercier, lat 52” wcielili się aktorzy: Joanna Baran, Magdalena Kozikowska - Pieńko, Małgorzata Próchnik, Natalia Zduń, Aleksander Janiszewski i Grzegorz Pawłowski.

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
18 kwietnia 2011

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...