Śląska polecajka

24 grudnia - 26 grudnia 2021 r.

W świątecznym czasie zapraszamy na spektakle i koncerty w niepowtarzalnej świątecznej atmosferze.

"Ożenek" - reż. Nikołaj Kolada - Teatr Śląski w Katowicach

26.12, godz. 17:00

Samowar, babuszka, matrioszka, tajga, niedźwiedź, Puszkin, kałasznikow, Czechow, Dziadek Mróz, Kalinka... Nikołaj Kolada, jeden z najważniejszych rosyjskich reżyserów i dramaturgów, pyta prowokacyjnie: co wy tak naprawdę wiecie o Rosji? Artysta klasyczną opowieść Gogola traktuje jako pretekst do rozmowy o bohaterach uwikłanych w świat między Wschodem i Zachodem. Zostawia widzów z grą stereotypów, grą ról społecznych, grą konwencjami.

Choć bohaterowie „Ożenku" za Gogolem są karykaturalni i mali, to marzą o wielkich namiętnościach i miłości rodem z opery. Balansując na granicy kiczu, sztuczności i groteski, uporczywie chcą poczuć sens życia i odrobinę szczęścia. Od nudy do szaleństwa, od miłości do nienawiści, od harmonii do fałszu. Kolada pozwala widzom naśmiewać się i z podstarzałej panny na wydaniu, i z grona odrzuconych kawalerów. Ustawia wszystkich w ożenkowym barwnym korowodzie, choć weselny nastrój lada moment może zamienić się w pogrzebowy... To, co śmieszne, łatwo staje się gorzkie. W myśl gogolowskiej zasady zostajemy sami ze słynnym zarzutem: „Z czego się śmiejecie? Sami z siebie się śmiejecie". (Mat. Teatru)

 

"Jazz is coming to town" - koncert - Teatr Rozrywki w Chorzowie

26.12, godz. 17:00

Big Band Śląski

JAZZ IS COMING TO TOWN to tytuł kolejnego koncertu Big Bandu Śląskiego. Za tą nazwą kryją się kompozycje nierozerwalnie związane z czasem świąt Bożego Narodzenia. Orkiestra zaprezentuje selekcję najbardziej popularnych świątecznych utworów, utrzymanych w jazzowej pulsacji i zaaranżowanych specjalnie na skład Big Bandu. Autorami aranżacji są min. Rich DeRosa, Bob Curnow czy Gordon Goodwin.

UWAGA!
Zaplanowany na 26 grudnia koncert Big Bandu Śląskiego Jazz is coming to town odbędzie się bez gościnnego udziału Ewy Urygi ze względu na chorobę artystki.

Dla wszystkich osób, które wezmą udział w koncercie, przygotowaliśmy dodatkową ofertę w postaci ulgowych biletów (39 zł/os) na wydarzenia Teatru Rozrywki do 31 marca 2022 roku (z wyłączeniem wydarzeń gościnnych i koncertów 25. Przebojowa Noc Sylwestrowa na Bis) (Mat. Teatru)

 

"Świąteczne ślizgawki w Spodku" - Spodek

26.12 - 31.12

Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia to idealna okazja do spędzenia czasu w gronie najbliższych! W Spodku mamy na to przepis idealny!

Zapraszamy wszystkich na Świąteczne Ślizgawki w Spodku! Gwarantujemy świetną zabawę w świątecznym klimacie.

Weź ze sobą rodzinę, przyjaciół i bliskich, zapisz się na jedną (lub więcej :) ) sesji i poruszaj się w rytm największych świątecznych hitów!

Już tradycyjnie zapraszamy do korzystania z wypożyczalni łyżew oraz punktu ostrzenia. Pamiętajcie, że dla każdego dziecka stawiającego pierwsze kroki na tafli przygotowaliśmy specjalne pingwinki ułatwiające poruszanie się po lodzie!

Dorota Dziuba
Dziennik Teatralny Katowice
24 grudnia 2021

Książka tygodnia

Sztuka aktorska Aleksandry Śląskiej
Uniwersytet Gdański
Marta Cebera

Trailer tygodnia