Śląskie Złote Maski przyznane

Złote Maski - 2022 - województwo śląskie

W poniedziałek, 11 kwietnia, wręczone zostały Złote Maski – nagrody, przyznane twórcom najciekawszych wydarzeń teatralnych województwa śląskiego w roku 2021. A ponieważ rok 2021 był kolejnym trudnym sprawdzianem dla artystów i organizatorów życia teatralnego, tym większe uznanie dla wszystkich, którzy z sukcesem mierzyli się z niełatwą rzeczywistością…
Jak co roku przyznano także nagrodę Dziennika Teatralnego - Nagrodę Zbigniewa Grucy oraz Nagrodę Leny Starke.

Laureaci nagród teatralnych Złote Maski w województwie śląskim za rok 2021:

Kategoria SPEKTAKL ROKU

Spektakl baletowy „Sól ziemi czarnej" w reżyserii i choreografii Artura Żymełki w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Kategoria SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW

„Noniek" Marty Guśniowskiej w reżyserii Bernardy Anny Bieleni w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ KOBIECĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH

Aleksandra Maj za rolę Solange w spektaklu „Pokojówki" Jeana Geneta w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego oraz za rolę Agnes w spektaklu „Całe życie" Joanny Oparek w reżyserii autorki w Teatrze Miejskim w Gliwicach.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ MĘSKĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH

Przemysław Kosiński za rolę Tugattiego w spektaklu „Krum" Hanocha Lewina w reżyserii Małgorzaty Warsickiej w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ W TEATRACH LALKOWYCH

Jacek Mikołajczyk za rolę w spektaklu „Złodziej czasu" Waldemara Wolańskiego w reżyserii autora oraz za rolę w spektaklu „Noniek" Marty Guśniowskiej w reżyserii Bernardy Anny Bieleni w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ WOKALNO-AKTORSKA

Duet: Tomasz Lorek za rolę Boyda i Rafał Sawicki za rolę Jeda w spektaklu „The Big Bang, czyli Wielki Wybuch" Boyda Grahama w reżyserii Tomasza Dutkiewicza w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ DRUGOPLANOWĄ

Wiesław Sławik za rolę Opy w spektaklu „Nikaj" Zbigniewa Rokity w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

Kategoria REŻYSERIA

Jędrzej Piaskowski za reżyserię spektaklu „Komedia. Wujaszek Wania" według dramaturgii i na podstawie tekstu opracowanego przez Huberta Sulimę w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

Kategoria SCENOGRAFIA

Agata Skwarczyńska za scenografię do spektaklu „Krum" w reżyserii Małgorzaty Warsickiej w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Kategoria CHOREOGRAFIA / RUCH SCENICZNY

Anna Piotrowska za choreografię spektaklu „Gemini tryptyk" oraz „Policzalni" w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark.

Kategoria NAGRODA SPECJALNA

Przemysław Pilarski za tekst do spektaklu „Dziki Wschód" zrealizowanego w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego w Teatrze Miejskim w Gliwicach.

Nagrody im. Leny Starke otrzymali: Dariusz Chojnacki i Marcin Szaforz z Teatru Śląskiego w Katowicach za role w "Amatorze 2020", Andrzej Kroczyński z Teatru Nowego w Zabrzu za rolę w spektaklu "Stosunki prawne", a także Stanisław Demczuk z Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" za całokształt pracy artystycznej.

Od 2015 roku, najstarszy wortal teatralny Dziennik Teatralny przyznaje także swoją nagrodę im. Zbigniewa Grucy, dla młodego aktora "Za nadzieję na mistrzostwo". W tym roku otrzymał ją Wojciech Żak, aktor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie.

(-)
Materiał organizatora
12 kwietnia 2022

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia