Sławomir Mrożek kończy 80 lat i przygotowuje swój "Dziennik"

jesienią festiwal poświęcony pisarzowi

Urodziny już dziś, natomiast jesienią w Warszawie i Krakowie odbędzie się poświęcony pisarzowi festiwal i ukaże się pierwszy tom jego "Dziennika"

"Czy jak będę duży, powiesz mi, dlaczego jestem mały?" - na jednym z rysunków autora "Monizy Clavier" pyta dziecko swego tatę, odrywając go od czytanej właśnie gazety. Nawet będąc już dużym, Mrożek w swym poczuciu humoru przypominał małego chłopca. Takiego znamy go z przesyconych politycznym podtekstem dramatów i opowiadań ("Tanga", "Emigrantów", "Zabawy", zbioru "Dwa listy"). Surrealistyczna wyobraźnia, wyczucie absurdu, przenikliwość i gorzka ironia - te cechy jego twórczości uczyniły z Mrożka jednego z najbardziej znanych na świecie polskich autorów.

W tomach korespondencji (z Wojciechem Skalmowskim i Adamem Tarnem, w przygotowaniu tom z Erwinem Axerem), jakie zaczął wydawać w ostatnich latach, pisarz nieco odsłania swe oblicze mizantropa. Dzięki tym książkom wciąż jest obecny na półkach z wydawniczymi nowościami, choć on sam po 12 latach w Polsce w 2008 r. z powodów zdrowotnych ponownie wybrał emigrację (obecnie mieszka w Nicei). Kilka lat wcześniej dostał udaru mózgu, którego wynikiem była afazja. Od tego czasu spod jego pióra wyszła tylko autobiografia "Baltazar" - praca nad nią miała charakter terapeutyczny.

W dniach od 23 do 26 września w Warszawie i Krakowie odbędzie się festiwal Mrożek na XXI Wiek, co ma być związane z premierą pierwszego tomu "Dziennika", obejmującego lata 1962-69. Fragmenty książki, która po wakacjach ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego, można już czytać na stronie: www.slawomirmrozek.pl (są tam także inne niespodzianki).

Małgorzata I. Niemczyńska
Gazeta Wyborcza
30 czerwca 2010

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...