"Slow Man" z Malty na Plebiscyt Radiowej Trójki

nominacja dla opery Mai Kleczewskiej w Poznaniu

Z satysfakcją przyjęliśmy informację o tym, że opera "Slow Man" Nicholasa Lensa z librettem J.M. Coetzeego (debiut operowy noblisty), której inicjatorem i koproducentem była Malta Festival Poznań, otrzymała nominację w PLEBISCYCIE Radiowego Domu Kultury, w kategorii "Wydarzenie roku 2012".

Nominacja cieszy tym bardziej, że to jedyne wydarzenie w PLEBISCYCIE z obszaru sztuk performatywnych, ale też jedyne z regionu Wielkopolski.

O wygranej decyduje publiczność. Liczymy zatem na Wasze wsparcie. Głosować można poprzez stronę internetową Programu Trzeciego Polskiego Radia www.polskieradio.pl, do 28 grudnia 2012.

Światowa prapremiera opery "Slow Man" [na zdj.], w reżyserii Mai Kleczewskiej, pod dyrekcją muzyczną Bassema Akiki, była częścią maltańskiego nurtu Coetzee. Horyzonty, poświęconego laureatowi literackiej nagrody Nobla z 2003 roku. Premierę opery uświetniła obecność pisarza, a zarazem autora libretta. "Przedstawienie niezmiernie mi się podobało" - powiedział J.M. Coetzee po spektaklu. Był on też gościem specjalnym spotkania z twórcami przedstawienia, gromadząc tłum miłośników swoich powieści. Jacek Cieślak, podsumowując nurt Coetzee. Horyzonty w "Rzeczpospolitej" napisał: "Malta udowadnia, że John M. Coetzee to dziś najważniejszy pisarz świata.". Artystyczną jakość opery "Slow Man" docenili zarówno widzowie, którzy wypełnili po brzegi salę Teatru Wielkiego w Poznaniu, jak i dziennikarze, dając temu wyraz w popremierowych recenzjach.

* "Slow Man" jest koprodukcją Malta Festival Poznań i Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

PLEBISCYT Radiowego Domu Kultury to nie jedyne "Trójkowe" podsumowanie roku. W "Programie Alternatywnym" Agnieszki Szydłowskiej trwa głosowanie na muzyczne wydarzenie roku. Wsłuchując się w mijający rok, chyba nic lepiej nie wybrzmiewa niż głos Mike'a Pattona podczas koncertu FAITH NO MORE w ramach Malta Festival Poznań 2012. Jeśli równie intensywnie pamiętacie wieczór 4 lipca nad jeziorem Malta oraz zwrotkę "Evidence" zaśpiewaną po polsku to oddajcie swój głos! Zasady udziału w plebiscycie dostępne są na stronie www.polskieradio.pl

***

Z okazji jubileuszu XX-lecia "Paszportów Polityki" wyjątkowo laureatów konkursu wybiera publiczność. Tu także mamy "naszego człowieka". Marcin Masecki, pianista i kompozytor jazzowy, który przewodził koncertowi Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej podczas otwarcia Malta Festival Poznań 2011 oraz dwukrotnie gościł na Nostalgia Festival Poznań w 2011 i 2012 roku, został nominowany do Paszportu Polityki, w kategorii "Muzyka popularna". W uzasadnieniu nominujący napisali: "Za to, że jako błyskotliwy pianista i kompozytor erudyta z humorem, inteligencją i bezczelnym wdziękiem wywraca i przedefiniowuje muzyczne kanony." Głosowanie rozpocznie się 19 grudnia 2012. Więcej informacji na stronie www.polityka.pl

(-)
Materiał Teatru
19 grudnia 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...