Słowacy na "Dziecinadzie"

VII Chorzowski Teatr Ogrodowy

15 sierpnia od g. 15 Chorzowski Teatr Ogrodowy zaprasza na DZIECINADĘ, organizowana we współpracy z Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Śląskiego oraz Fundacją Edukacyjną Kombinatory.

W programie wielkiego święta najmłodszych między innymi kolejne przedstawienie rewelacyjnego słowackiego teatru PIKI, wspólna zabawa w teatr, spotkania plastyczne i literackie, a także pokaz filmów dla najmłodszych.

MuBajka

Divadlo PIKI (Pezinok, Słowacja)

Słowacki teatr PIKI to prawdziwa perła wśród teatrów dla dzieci, a i nieustający popis aktorskiej pomysłowości, entuzjazmu i humoru. Niezwykle malownicze przedstawienia oparte są na dowcipnych historiach, a realizowane tak, że chciałoby się je oglądać w nieskończoność, nawet gdy jest się dorosłym. Zwłaszcza że dla dorosłych funkcjonuje w tych przedstawieniach drugie dno, dowcip absolutnie bezpieczny, bo dla maluchów nieczytelny. "MuBajka" (w oryginale "RozKrávka") jest najlepszym przykładem wysokoenergetycznego spektaklu dla małych i dużych.

Są tu trzy cielątka (dwa starsze - niesforne, mleko ze śniadania wypluwają do starej studni i ciągle oszukują w grze w kopanego - tak, że kopane jest stale cielątko najmłodsze), mama krowa i tata byk, jest koza sąsiadka, chętnie wpadająca na plotki oraz kawę z mleczkiem (świeżo dojonym), są trzy małe świnki, z którymi cielątka chętnie się bawią. Ale jest i zły wilk, prawdziwy czarny (i to dosłownie czarny) charakter, który marzy o wołowince na obiad. Perypetie tej wesołej menażerii układają się w burzliwą momentami opowieść, przekomiczną i pełną nieprzewidzianych zwrotów akcji.

reżyseria: Katarína Aulitisová

na scenie: Katarína Aulitisová, L'ubomír Piktor

Wierzyć się nie chce, że całą historię można przedstawiać na tak wysokich obrotach. Katarína Aulitisová i L'ubomír Piktor nawet na sekundę nie zwalniają tempa i nie zmniejszają zaangażowania w bajkę. Zwracają się do dzieci, z każdym bohaterem przeżywają jego doświadczenia, niemal przejmują wszystkie emocje. Opowiadają bajkę, odgrywają bajkę, sami są bajkowi i jakby z innego świata - ani na moment nie wypadają z ról, nie pozwalają sobie na najmniejsze zaniedbanie, są mistrzami profesjonalizmu, a sprawiają też wrażenie, jakby sami cudownie się przy tym bawili.

PIKI to teatr, który zachwyca. Proponuje perfekcyjnie przygotowane sztuki, przemyślane w najdrobniejszych szczegółach i dopracowane pod każdym względem. Nikogo nie nudzi, nikogo nie męczy, pokazuje za to, jak powinno się tworzyć przedstawienia dla dzieci. Oferuje przygodę z teatrem na najwyższym poziomie i rozrywkę najlepszego gatunku, imponuje plastycznymi rozwiązaniami i aktorstwem. Jednym słowem - to trzeba zobaczyć. Koniecznie.

Nagrody książkowe dla dzieci i rodziców ufundowały wydawnictwa: Nasza Księgarnia, WAM, Zakamarki, Prószyński i S-ka.

Izabela Mikrut
Materiał Festiwalu
13 sierpnia 2013

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...