Słuchowisko historyczne dla dzieci "Wyrok na Franza Kutscherę" w radiowej Jedynce

„Wyrok na Franza Kutscherę” - Program 1 Polskiego Radia

Program 1 Polskiego Radia zaprasza na poruszające największe emocje słuchowisko „Wyrok na Franza Kutscherę” w wykonaniu popularnych aktorów młodego pokolenia, m.in. Poli Piłat i Józefa Pawłowskiego. Radiowy spektakl wyemitowany zostanie w ramach cyklu 22 słuchowisk historycznych „Dzieci bliżej historii” przygotowanych we współpracy Teatru Polskiego Radia z Polską Fundacją Narodową. Emisja już jutro, w czwartek 11 czerwca o godz. 19.30 w audycji „Jedynka dzieciom”.

„Dzieci bliżej historii" to oryginalne przedsięwzięcie Teatru Polskiego Radia i Polskiej Fundacji Narodowej, w ramach którego wybitni autorzy, reżyserzy i aktorzy przedstawiają najmłodszym odbiorcom trudną tematykę historyczną w przystępnej formie radiowego słuchowiska. W najbliższy czwartek na antenie radiowej Jedynki w teatralnym cyklu historycznych słuchowisk dla dzieci zaprezentowany zostanie spektakl „Wyrok na Franza Kutscherę".

Słuchowisko w reżyserii Dobrosławy Bałazy przedstawia losy żołnierzy, którzy wykonali wyrok wydany na Franza Kutscherę zwanego "katem Warszawy". W czasie II wojny płk. August Fieldorf „Nil" wyznaczył na wykonawcę wyroku oddział „Agat" – oddział specjalny Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej. Operacja była najważniejszą skutecznie przeprowadzoną akcją bojową wymierzoną w wysokiego funkcjonariusza niemieckiego aparatu terroru w tamtym czasie. Brali w niej udział bardzo młodzi, niespełna 20-letni żołnierze. Najmłodsza z grupy przygotowującej akcję, Elżbieta Dziębłowska pseud. „Dewajtis", miała zaledwie 14 lat.

– W cyklu „Dzieci bliżej historii" podejmujemy się ważnego zadania opowiadania o historii i ludziach, którzy odegrali w niej znaczącą rolę. To trudne wyzwanie, ale bardzo się staramy, by najmłodsi słuchacze Polskiego Radia poprzez słuchowiska poznawali losy i motywacje Bohaterów. Młodzi żołnierze, którzy wykonali udany wyrok wydany przez Kierownictwo Walki Podziemnej na dowódcy SS i policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa, zasługują na nasz podziw i pamięć – mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

W słuchowisku wystąpili znakomici polscy aktorzy młodego pokolenia, w tym m.in. Justyna Bojczuk, Damian Kulec, Józef Pawłowski i Pola Piłat oraz Robert Czebotar, Sebastian Machalski i Mirosław Wieprzewski. Realizacja dźwięku: Maciej Kubera, opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski.

Kolejne słuchowiska historyczne w cyklu „Dzieci bliżej historii" wyemitowane zostaną: 28 czerwca, 12 i 26 lipca, 2, 15 i 30 sierpnia, 13 i 27 września, 11 i 25 października, 1, 11, 15 i 29 listopada oraz 6 i 13 grudnia 2020 r.

Kaja Zemła
Polskie Radio
13 czerwca 2020
Teatry
Polskie Radio

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...