Słuchowisko w Teatrze!

"Oskar i rzeczy" - reż. Przemysław Jaszczak - Teatr Ateneum w Katowicach

Podczas społecznej kwarantanny, w oczekiwaniu na bezpośrednie spotkanie z widzami, Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zrealizował słuchowisko dla dzieci na podstawie książki Andrusa Kivirähka „Oskar i rzeczy" w przekładzie z języka estońskiego Anny Michalczuk-Podlecki.

Główny bohater jest zmuszony spędzić lato u babci na wsi, bo mama wyjechała na szkolenie za granicę, a tata nie ma urlopu. Dla chłopca wychowanego w mieście nie są to jednak wakacje marzeń, tym bardziej, że nie zabrał ze sobą telefonu komórkowego! Co tu robić? Z perspektywy Oskara czeka go całe dwa miesiące nudów. Z pomocą przychodzi jednak wyobraźnia, która podsuwa pomysł ożywienia napotkanych w domu i szopie przedmiotów.

Zabawne, czasem liryczne czy z lekka sentymentalne przygody i perypetie ciekawego świata Krzesła, natchnionego Kosza na śmieci, Dzbanuszka stęsknionego za Cukierniczką, zagubionego Pierścionka czy zarozumiałego Balonika to historia o przyjaźni, samotności, relacji między pokoleniami, ale przede wszystkim o nieograniczonej dziecięcej fantazji.

Opowieść zamknięto w 10 odcinkach, które wyreżyserował Przemysław Jaszczak. Autorką adaptacji jest Anna Andraka, a swoich głosów użyczyli Katarzyna Kuderewska, Krystyna Nowińska, Marta Popławska, Katarzyna Prudło, Ewa Reymann, Aleksandra Zawalska, Beata Zawiślak, Marek Dindorf, Grzegorz Eckert, Piotr Gabriel, Piotr Janiszewski, Dawid Kobiela, Michał Skiba oraz Bartosz Socha.

Warto dodać, że cały materiał nagrany został własnymi siłami Ateneum, w zaimprowizowanym na scenie studiu, a muzyka i realizacja dźwięku jest dziełem teatralnych akustyków – Artura Kurzaka i Mateusza Rejmaniaka.

Premiera pierwszego odcinka odbyła się w niedzielę 30 sierpnia, natomiast kolejne emitowane będą w soboty i niedziele o godz. 16.00. Całe słuchowisko pozostanie dostępne w internecie bezpłatnie i bez ograniczeń (na FB, stronie internetowej oraz kanale YouTube).

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci".

Renata Chudecka
Materiały Ateneum
4 września 2020

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Film balkonowy
Paweł Łoziński
Czy każdy może być bohaterem filmu? C...