Słynna opera wraca na afisz Teatru Wielkiego

"Maria Stuarda" - reż. Dieter Kaegi - Teatr Wielki w Łodzi

23 lutego o godz. 18.30 dwie wybitne śpiewaczki: Joanna Woś i Bernadetta Grabias stoczą "historyczny" pojedynek, dając widzom wspaniałe kreacje wokalno-aktorskie w "belcantowej" operze.

Donizetti skomponował Marię Stuardę w ślad za popularną w dobie romantyzmu legendą o tragicznych losach szkockiej władczyni XVI wieku. Obecne w historii pokłady tajemniczości stanowiły idealną oprawę dla dzieł, które powstawały w czasie tej zagadkowej epoki. Fundamentem, na którym Donizetti zbudował swoją operę, była często wówczas wystawiana adaptacja tragedii Fryderyka Schillera Maria Stuart. Jednak w procesie powstawania utworu, kompozytor wspólnie z autorem libretta Giuseppe Bardarim uprościli schillerowską intrygę i zrezygnowali z licznych postaci, inne - połączyli w jedną. Powstała opera o niezwykle dramatycznej i wartkiej akcji, dająca solistom możliwość aktorskiego i wokalnego popisu.

Przedstawienie jest wspólną produkcją Teatru Wielkiego w Łodzi, Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu i Opery Śląskiej w Bytomiu.

Libretto opery, częściowo oparte na faktach z życia Marii Stuart i zawierające wątki biograficzne, skupia się wokół zawiłych relacji pomiędzy nią a jej kuzynką – angielską królową Elżbietą I. Ważną częścią fabuły jest burzliwa konfrontacja dwóch władczyń, która w rzeczywistości nigdy nie miała miejsca, ale która złożyła się na przejmującą historię nieszczęśliwej miłości, zniszczonej w imię władzy i opłaconej najwyższą ceną, jaką jest ludzkie życie.

 

(-)
Materiał Teatru
19 lutego 2014
Portrety
Dieter Kaegi

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia

Artyści w spocie przec...
Andrzej Seweryn, Magdalena Boczarska,...