Słynne "Lśnienie" na scenie

"Lśnię" - reż. Tomasz Bazan - Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi

Duża Scena Teatru Nowego jest miejscem akcji i widownią (na 120 krzeseł) inscenizacji pt, "Lśnię", powstałej z inspiracji twórczością Stephena Kinga, a zwłaszcza jego "Lśnieniem" - powieścią i zrealizowanym według niej filmem Stanleya Kubricka. Prapremiera 16 stycznia.

Tekst napisał Marcin Cecko (poeta, dramaturg, fotografik, performer). W Teatrze Nowym, z Marcinem Liberem, jako dramaturg współpracował przy realizacji "Antygony". Reżyseruje i gra Tomasz Bazan (tancerz, twórca interdyscyplinarnych projektowi choreograf, założyciel Teatru Maat Projekt). Na łódzkiej scenie przygotował nagradzany spektakl "I Ifigenia".

- Jeszcze dwa lata temu nie byłem przekonany do Kinga - mówi T. Bazan [na zdjęciu]. - Ale przy kolejnym czytaniu pomyślałem, że jeśli istnieje Dostojewski horroru, to on nim jest. Interesują mnie fobie właściwe jego postaciom. Zawsze zajmowało mnie szukanie granic, których nie można przekroczyć. Dlaczego tytuł "Lśnię"? Lśni każdy, ale nie każdy jest w stanie wzbudzić w sobie talent.

Wątek poszukiwania talentu jest jednym z podjętych w sztuce. Jerzy Król (Piotr Trojan) "nie pisze powieści grozy, to one piszą jego". Chcąc oderwać się od rzeczywistości, pisać, dzięki agentce dostaje pracę dozorcy Studia Ogląd.

Twórcy zrezygnowali z opustoszałego hotelu Panorama, jaki jest u Kinga, a przywołują tajemnicze studio (zamknięte po dwóch latach), założone przez Jerzego Toeplitza, współtwórcę i długoletniego rektora Szkoły Filmowej, w którym powstawały filmy wzorowane na amerykańskich produkcjach,

Tam właśnie, wraz z żoną Wandą (Dominika Biernat) i synem Danielem (Michał Bieliński), trafi Jerzy Król, by zmierzyć się ze swoimi demonami. Grają także: Monika Buchowiec, Beata Kolak, Mirosława Olbińska, Anita Wach, Przemysław Dąbrowski, Sławomir Sulej.»

(-)
Expres Ilustrowany
16 stycznia 2015

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia