Słynne sycylijskie marionetki w Toruniu

"Roger Biały Orzeł" - reżyseria: Mimmo Cuticchio - Teatr Baj Pomorski

Po raz pierwszy w Toruniu zagości słynny sycylijski teatr marionetkowy z Palermo Teatr "Cuticchio". 5 czerwca na deskach Teatru "Baj Pomorski" włoscy lalkarze zagrają średniowieczną opowieść rycerską "Roger Biały orzeł". Występy Teatro "Cuticchio" wpisują się w dziesiąte obchody DNI WŁOSKICH w Toruniu organizowanych przez Zakład Italianistyki UMK w Toruniu.

Teatro Cuticchio z Palermo jest zespołem kontynuującym dziewiętnastowieczną włoską tradycję teatru marionetkowego dla dzieci oraz dorosłych. Założycielem teatru jest Mimmo Cuticchio, twórca i animator lalek, autor tekstów teatralnych oraz „opowiadacz”, „performer” w swoich przedstawieniach. W spektaklach teatralnych Cuticchio, baśniowe elementy zaczerpnięte z legend rycerskich europejskich i sycylijskich, XV-wiecznych eposów, oper lirycznych uzyskują oryginalne ujęcie w formie animacji lalek i towarzyszącego jej „żywego opowiadania” przywołującego tradycję ustnego przekazu w teatrze lalkowym.

O wyjątkowym charakterze tego teatru decydują lalki – marionetki sycylijskie. Marionetki sycylijskie, zawieszone sztywno na kiju lub drucie umieszczonym w głowie lalki, należą do grona najstarszych i najtrudniejszych w animacji lalek teatralnych. Zgodnie z tradycją mierzą od 80 do 130 cm, a ważą nawet do 35 kg. Swoim wyglądem – wizerunkiem twarzy, kostiumem, przywołują w pamięci widzów kulturę rycerską czasów średniowiecza. Klasycznym repertuarem sycylijskich teatrów marionetkowych są opowieści o bitwach i wojnach sławnych królów oraz rycerzy. Widzowie są świadkami krwawych walk, zbrodni, śmierci bohaterów, ale struktura teatralna przedstawień cały czas przypomina, że wszystko w tym teatrze jest fikcją, że następnego dnia lalki zagrają ponownie i kolejny raz pokażą nam historię świata jako walkę przeciwstawnych sił: męstwa, honoru, wiary, poświęcenia z rządzą władzy, próżnością, fanatyzmem.

Jedną z takich tradycyjnych opowieści jest „Roger Biały Orzeł”. Według średniowiecznej legendy Roger, rycerz Karola Wielkiego, zasłynął ze zwycięskiej walki, którą stoczył z olbrzymem, aby wyratować uwięzioną piękną białogłowę - Aladinę. Los niestety tak nieszczęśliwie sprawia, że Roger nieświadomie zatrzymuje się w zamku wrogów swego rodu, gdzie zostaje otruty i zabity. Świadkiem zbrodni jest Aladina, której udaje się uciec i dostać przed oblicze Karola Wielkiego. Jego rycerze dokonują zemsty za śmierć Rogera Białego Orła, sprawiedliwość triumfuje.
 W piątek, 5 czerwca, Teatro Cuticchio zaprezentuje przedstawienie „Roger Biały Orzeł” dwukrotnie. O godz. 12:00 – w wersji dla dzieci, o godz. 18:00 – dla widzów dorosłych. Przedstawienie grane będzie po włosku. Treść poszczególnych scen spektaklu zostanie zaprezentowana po polsku przed spektaklem.
(mb)

Marzenna Wiśniewska
Materiały Teatru
5 czerwca 2009

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia