Smaczne malarstwo

39. Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Polska"

Niezwykły malarz - Piotr C. Kowalski - towarzyszy w tym roku Opolskim Konfrontacjom Teatralnym dwutorowo: w sposób tradycyjny, poprzez wystawę w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego oraz w sposób performatywny, bliższy teatrowi, tworząc w dn. 21- 23 maja w przestrzeni Teatru im. Jana Kochanowskiego nowe prace.

Przed spektaklami konkursowymi widzowie będą mieli możliwość podglądania smacznego i pachnącego procesu powstawania wielkoformatowego obrazu tworzonego przy użyciu naturalnych barwników (jagody, maliny).

Obecność Piotra C. Kowalskiego na tegorocznych Konfrontacjach nie jest przypadkowa. Organizatorzy starali się wybierać spektakle, które "przepisują" i zreinterpretują kanoniczne utwory dramatyczne. Poszukiwaliśmy więc takich działań plastycznych, które byłyby odpowiednikiem tego, co dziać się będzie w teatrze - rodzajem "przepisania" czy reinterpretacji klasyki sztuki polskiej. Chcieliśmy, żeby naszą klasyką było malarstwo Jana Cybisa, które prezentujemy na stałej wystawie w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego. Piotr C. Kowalski, artysta wykształcony w postkapistowskiej tradycji, jest dziś bardzo od niej odległy, ale - jak sam przyznaje - "tkwi w niej korzeniami". W galerii odbędzie się więc bezpośrednia konfrontacja dwóch postaw artystycznych wywodzących się z jednego źródła, ale prezentujących odmienność następujących po sobie pokoleń. Przedłużeniem prezentacji galeryjnej będzie działanie Piotra C. Kowalskiego w teatrze. Malowanie przez niego obrazów przy użyciu mrożonych owoców odczytać można zarówno jako "rozmrażanie" klasyki, jak i jako heroiczną próbę rozszerzenia pojęcia malarstwa, którą jest "malarstwo bez farb".

Piotr C. Kowalski (ur. 1951) - malarz.

Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu w latach 1973-78. Profesor zwyczajny. Obecnie prowadzi pracownię malarstwa na Wydziale Malarstwa w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz na Akademii Sztuki w Szczecinie w Katedrze Nowych Mediów.

Od wielu lat eksperymentuje z obrazami realizowanymi bezpośrednio w naturze i przy pomocy natury, wciąż badając granice malarstwa. Mówi: "maluję wszędzie, wszystkim i na wszystkim, bez żadnych zahamowań".

www.piotrckowalski.pl

W pierwszym tygodniu trwania wystawy galeria czynna:
śr. - sob. (21-24 maja) 11.00 - 19.00
niedziela (25 maja) 11.00- 17.00

Wstęp wolny

(-)
Materiał Festiwalu
19 maja 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia