Śmiechem budząc z otępienia

"Jeszcze nie pora nam spać" - reż: Rafał Kmita - Teatr Rozrywki w Chorzowie

Teatr Rozrywki w Chorzowie oraz Grupa Rafała Kmity zapraszają na dziwowisko kabaretowe "Jeszcze nie pora nam spać", którego premiera odbędzie się 3 marca. Kmita tym razem pragnie nas ustrzec przed w koszmarami człowieka zanurzonego we współczesność.

I znowu wieczór, znów pilot, znów błyszczą ekrany
– Przeżuwamy.
Znowu serial i talk-show, w kretynów wgapieni
– Głupiejemy.
Przywiązani do kanap, wypchani chipsami
– Umieramy.

...A co by było, gdyby tak odejść na chwilę od telewizora? Uciszyć zgiełk i przystanąć na moment, by wsłuchać się w głos serca i tęsknotę duszy? Rafał Kmita chce nas obudzić. Obudzić z pogoni za pieniędzmi, z wyścigu szczurów, ksenofobii i medialnej manipulacji. Wszystko – jak zwykle w jego kabarecie – przy pomocy znakomitych tekstowo i muzycznie piosenek, połączonych w całość dowcipnymi i aktualnymi skeczami. Ów mariaż kameralnego kabaretu literackiego o dobrych tradycjach z dużą oprawą teatralną – baletem, zespołem wokalnym i big bandem Teatru Rozrywki – to eksperyment, na który gorąco widzów zapraszamy.

Grupa Rafała Kmity powstała w Krakowie jako kabaret studencki, a popularność zdobyła w pierwszej połowie lat 90., kiedy to programami Głusi jak pień, Trzy zdania o umieraniu oraz Pop-show trzy razy z rzędu zdobyła najwyższe wyróżnienia na Przeglądzie Kabaretów PaKA. Tego rekordu do dziś nie pobił nikt.

W 1996 roku Grupa – przy pomocy zarejestrowanego przez telewizję programu Pop-show – reprezentowała Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w Montreux w 1996. Po roku 1997 Grupa odeszła od widowisk o charakterze kabaretowym w stronę własnych, niepozbawionych humoru przedstawień teatralnych, działając przy krakowskim Teatrze Scena STU. Autorem wszystkich przedstawień Grupy jest Rafał Kmita. Zespół Grupy tworzą głównie aktorzy krakowskich teatrów, m. in. Sonia Bohosiewicz, Grzegorz Kliś, Arkadiusz Lipnicki, Piotr Plewa, Krzysztof Pluskota i Dariusz Starczewski.

Grupa Rafałą Kmity ma w dorobku programy:
Głusi jak pień (1993),
Trzy zdania o umieraniu (1994)
Pop-show (1995)
Wszyscyśmy z jednego szynela (1997)
Ca-sting (1998)
Wieczór Kabaretowy – 10 lat Grupy Rafała Kmity (2003)
Aj waj! czyli historie z cynamonem (2005)
DOŚĆ!... dobry wyrób kabaretopodobny (2009)

(-)
Materiał Teatru
22 lutego 2012

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia