Śmiejąca się śmierć

"Kuru" - reż. Anna Piotrowska - Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Intrygujące wydaje się już samo spotkanie dwóch osobowości scenicznych: Marka Wieczorka – aktora związanego z Pink Mama Theatre ze Szwajcarii i Artura Bieńkowskiego – tancerza Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark, którzy zostaną poprowadzeni przez Annę Piotrowską, odpowiedzialną za reżyserię spektaklu.

Tym razem zaintrygował twórców temat choroby kuru, popularnie zwanej śmiejącą się śmiercią. Jest to pretekst do poszukiwań w obrębie tematyki samounicestwienia i głębokich pragnień, które ujawniają się na drodze konfrontacji z kulturowymi zakazami. Psychologia pragnień i poczucie zależności. Czy są granice, które możemy przekraczać bez konsekwencji?

To właśnie duet jest naturalną formą, w której możliwe jest uzyskanie pożądanego napięcia dramaturgicznego - odnosi on widza bezpośrednio do intymnej relacji między bohaterami zdarzenia teatralnego. Człowiek będący w warunkach scenicznych poddawany jest zwielokrotnieniu i powiększeniu. Wyzwaniem dla artystów staje się poszukiwanie prawdziwego "ja", które krystalizuje się również dzięki procesowi doświadczania widza i jego obserwacji procesu twórczego artystów.

Spektakl stanie się więc wspólnym obszarem przyglądania się temu, co budzi lęk przekroczenia, a co jeszcze jest w strefie naszych dobrze rozpoznanych reakcji.

Karolina Stanieczek
Materiał Teatru
24 sierpnia 2017
Portrety
Anna Piotrowska

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia