Śmierć Teresy May-Czyżowskiej

wybitna polska śpiewaczka

19 lipca 2012 roku zmarła wybitna polska śpiewaczka - Teresa May-Czyżowska.
Wielka artystka związana była z Teatrem Wielkim w Łodzi od początku jego istnienia i to jemu, i łódzkiej publiczności, poświęciła swoje twórcze życie i wspaniałą, trwającą 50 lat karierę. Była jedną z trzech Wielkich Teres (prócz niej ten tytuł należy do wybitnych śpiewaczek: Teresy Wojtaszek Kubiak i Teresy Żylis Gary).

Na scenie Teatru Wielkiego wystąpiła po raz pierwszy w 1967 roku: w premierze „Rigoletta” Verdiego śpiewała Gildę, ostatnim jej występem był udział w Gali Operowej poświęconej jubileuszowi 50-lecia pracy artystki w 2006 roku.  

Teresa May-Czyżowska dysponowała niezwykłym głosem, który pozwalał jej śpiewać partie sopranowe przeznaczone i dla głosów lirycznych, z koloraturą, i silnych - spintowych. W pamięci widzów pozostanie delikatną Mimi z opery Pucciniego, charyzmatyczną Normą z opery Belliniego, wzruszającą Agatą z „Wolnego strzelca” Webera, Violettą z „Traviaty”, Elżbietą z „Don Carlosa”, Leonorą z „Trubadura” Verdiego, Małgorzatą z „Fausta”,  Halką z opery Moniuszki, Dorotą z  „Krakowiaków i górali” czy Marią Stuart z opery Romualda Twardowskiego, Jej zadedykowanej. W jej licznych kreacjach wokalno-aktorskich na specjalną uwagę zasługuje także rola Leonory w legendarnej inscenizacji „Fidelia” Beethovena, której była pierwszą po wojnie polską wykonawczynią. Była też pierwszą polską wykonawczynią Halki w premierze naszej narodowej opery w Tokio, gdzie obszerne fragmenty dzieła śpiewała po japońsku.

Artystka z upodobaniem występowała na filharmonicznych estradach, śpiewając repertuar oratoryjno-kantatowy, który prezentowała niemal w całym świecie. Każdy jej wyjazd zagraniczny był wielkim sukcesem, jednak Teresa May-Czyżowska zawsze wracała do Łodzi, do swojego ukochanego teatru i oddanej publiczności. Za swą pracę i osiągnięcia artystyczne była wielokrotnie nagradzana, a wśród wyróżnień znajduje się m.in. Złota Gloria Artis.

Odeszła wielka artystka, wybitna śpiewaczka. Polska kultura poniosła niepowetowaną stratę.

(-)
Materiały Teatru
20 lipca 2012

Książka tygodnia

Kwiatkowska. Żarty się skończyły
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marcin Wilk

Trailer tygodnia

Artyści w spocie przec...
Andrzej Seweryn, Magdalena Boczarska,...