Smok wawelski nie jest dobrze widziany w Chinach

Polski Dzień na Expo 2010 w Chinach z l krakowskimi smokam

Wielka Parada Smoków przerodziła się w wielkie wydarzenie. Jej rangę potwierdza fakt, że w tym roku krakowskie smoki będą główną atrakcją Polskiego Dnia na Expo 2010 w Chinach.

Teatr Lalki, Maski i Aktora "Groteska" już od 10 lat przygotowuje w Krakowie Wielką Paradę Smoków, która jest gigantycznym plenerowym widowiskiem. Z okazji tegorocznego jubileuszu będzie wyjątkowo hucznie. 

Impreza zacznie się 5 czerwca Paradą Smoków ulicami starego Krakowa. W barwnym pochodzie najważniejsza jest dziecięca wyobraźnia, bo to właśnie najmłodsi animują zaprojektowane przez siebie i własnoręcznie wykonane smoki. Każdy z nich stanie do walki o tytuł najpiękniejszego. Smokom będą towarzyszyć orkiestra, tancerze, rycerze i księżniczki, a także wszelkiej maści artyści - od szczudlarzy po żonglerów. 

Jednocześnie przez dwa dni na bulwarach wiślanych będzie trwał Smoczy Piknik Rodzinny, a w jego ramach m.in.: festyn rycerski, pokazy grup teatralnych, koncerty i konkursy. Imprezę ukoronuje wielkie widowisko na Wiśle, podczas którego ogromne pływające i latające bestie będą tańczyć przy muzyce, sztucznych ogniach, kurtynach wodnych i laserach. Smoki, które osiągają do 25 metrów długości i 15 metrów wysokości, będą animowane przez aktorów teatru Groteska. 

Podczas tegorocznej parady zobaczymy także smoki, które w maju zaprezentują Polskę na wystawie Expo 2010 w Szanghaju. Dla krakowskich smoków będzie to duże wyzwanie, w końcu stworzenia te są niezwykle istotnym symbolem w kulturze Chin. Dlatego wśród naszego bestiarium nie pojawi się ten najważniejszy - smok wawelski. 

- Smok wawelski nie jest dobrze widziany w Chinach, dlatego że tam smoków się nie zabija. Musieliśmy więc wykluczyć wszelkie smutne historie związane z naszymi smokami - mówi Olga Lany, koordynatorka projektu szanghajskiego w teatrze Groteska. - W legendach chińskich smoki są symbolami szczęścia i sukcesu, musimy więc być bardzo łagodni także dla tych naszych. 

Do Chin pojedzie sześć smoków, wśród których największe będą miały 10 metrów wysokości i cztery metry szerokości. Inspiracją do ich stworzenia był motyw polskiego orła i logo polskiej sekcji na Expo. 

- To będą smoki groteskowe, niezwykle oryginalne, przypominające dziwne stworzenia, w niczym niepodobne do tych chińskich - zapewnia Lany. 

22 i 23 maja ulicami Szanghaju przejdą dwie smocze parady, podczas których napełnione helem stwory będą tańczyć przy muzyce m.in. Chopina, Szymanowskiego i Pendereckiego. Korowód został zaplanowany jako parada dworu królewskiego smoków, a każda z bestii będzie miała swoje imię (np. Ambasador albo Herbowy), temperament, pozycję i rolę z nią związaną. 

Liczbę zwiedzających tegoroczne targi Expo szacuje się na 70 mln osób.

Aneta Żukowska
Gazeta Wyborcza Kraków
24 kwietnia 2010

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia