Smoki Groteski harcowały w Szanghaju

na targach Expo

Sześć smoków teatru Groteska, olbrzymich, wypełnionych helem, nawiązujących swoim wyglądem m.in. do herbów polskich miast, prezentowało się w paradach w sobotę i w niedzielę na targach Expo w Szanghaju.

Smocze harce, wyreżyserowane przez Adolfa Weltschka i animowane przez blisko 40 pracowników krakowskiej Groteski, obejrzało kilkaset tysięcy widzów. Zainteresowanie Chińczyków polskimi widowiskami było ogromne. Kolorowe olbrzymy prezentowały swoje wdzięki w Szanghaju tylko do polskiej muzyki, czyli do fragmentów dzieł najsłynniejszych polskich kompozytorów, takich jak Chopin, Karłowicz, Tansman, Szymanowski, Paderewski, Penderecki, Kilar, Kuźniak, Stachowski. 

Bestie zaprojektował i pomalował Piotr Plesner, zaś skonstruowali i uszyli Lesław Kostka i Robert Badura. Każdy smok, składający się z ok. 300 zszytych ze sobą elementów, został zrobiony z lekkiego, spadochronowego materiału. W sumie na uszycie chińskiego bestiarium zużyto 3 tys. metrów kwadratowych tkaniny. Przygotowania do występów w Chinach trwały osiem miesięcy.

(AMS)
Dziennik Polski
25 maja 2010

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...