Smoki opanowały Kraków

21. Wielka Parada Smoków - Kraków, 4-5 czerwca 2022 - foto: Anna Kaczmarz - mater. prasowe

Pofrunęły, potańczyły, poświeciły, rozbawiły, odrobinę postraszyły... – główni bohaterowie jedynego takiego święta w Polsce. Trwa 21. edycja Wielkiej Parady Smoków organizowanej przez Teatr Groteska. Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia są smoki miast, katedr, zamków i pałaców polskich.

Weekendowy Smoczy Piknik Rodzinny
Weekendowy Smoczy Piknik Rodzinny rozłoży się na bulwarach przy Smoczej Jamie. Na odwiedzających czekają emocjonujące smocze gry i zabawy, wielki turniej łuczniczy oraz liczne konkursy i atrakcje w namiotach partnerów pikniku. Organizatorzy zapraszają w niedzielę, 5 czerwca, w godz. 10–19.

Wielkie Widowisko Plenerowe
W sobotę o godz. 22.00 w zakolu Wisły pod Wawelem odbyło się zapierające dech w piersiach Wielkie Widowisko Plenerowe, z wykorzystaniem efektów pirotechnicznych, zaskakującej oprawy świetlnej i laserowej oraz gigantycznych kurtyn wodnych, a także pięknej muzyki. Największą atrakcją były ogromne latające smoki, animowane na barkach i statkach przez aktorów Teatru Groteska. Napełniane helem wielkogabarytowe figury smoków miały do 25 metrów długości i kilkanaście metrów wysokości.

Podobnie jak w 2021 roku, tegoroczne widowisko przyjęło proekologiczną formułę. W odpowiedzi na wyzwania Europejskiego Zielonego Ładu do pokazu została użyta najnowocześniejsza pirotechnika silence – znacznie cichsza, ale równie atrakcyjna wizualnie, co pirotechnika tradycyjna. Ciche fajerwerki generują niższe natężenie dźwięku w porównaniu z klasycznymi, nie powodują huku, a hałas, który emitują jest nieznaczny. Była to pirotechnika w pełni biodegradowalna.

Wielka Parada Smoków
Tradycyjna Wielka Parada Smoków wyruszy w niedzielę o godz. 12.00 z Plant u wylotu ul. Grodzkiej. Ponad 30 smoków animowanych przez setki dzieci przejdzie ul. Grodzką na Rynek Główny i na scenie powalczy o tytuł najpiękniejszego. Inspiracją dla budowniczych tegorocznych smoków jest dawna polska architektura.

22 – tyle smoków zostało zgłoszonych do konkursu na najpiękniejszego smoka parady. Smoki powstają w szkołach, przedszkolach i domach kultury, według pomysłów placówek, przygotowywane wspólnie przed dzieci i opiekunów
7 – tyle oryginalnych smoków szyje i buduje Teatr Groteska specjalnie na tegoroczną paradę. Barbakanin, Miedzianka, Okiennik, Floryański... wszystkie lekkie i zwiewne, a poniosą je grupy dzieci z Polski i Ukrainy
1 – to smok DOM, który powstaje specjalnie na Dzień Otwarty Magistratu. Prace wykończeniowe toczyć się będą z udziałem krakowian, od rana w niedzielę na pl. Wszystkich Świętych. O godz. 12.15 smok DOM dołączy do parady.
Przemarszowi towarzyszyć będzie muzyka trzech krakowskich zespołów. Sorrir Por Favor! zagra energetyczną sambę, Capoeira UNICAR Kraków przedstawi oryginalne tańce-walki, a Krakowska Orkiestra Staromiejska odegra muzykę marszową i rozrywkową na instrumentach dętych.

__

Wielka Parada Smoków to impreza organizowana od 2000 roku przez Teatr Groteska. Jej pomysłodawcą jest dyrektor tego teatru Adolf Weltschek. Wydarzenie na stałe wpisało się w kulturową mapę Krakowa – przyciąga nie tylko mieszkańców miasta, ale również tysiące miłośników smoków z całej Polski, Europy i świata.

Więcej informacji na stronie internetowej groteska.pl.

(-)
Nasze Miasto - Kraków
6 czerwca 2022

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia