Smutna Marilyn

"Ćma- Marylin Monroe jakiej nie znacie" - reż. Magdalena Planeta - Teatr Rondo w Słupsku

Dwa przedstawienia będzie można zobaczyć w piątek w Rondzie: monodram "Ćma - Marilyn Monroe, jakiej nie znacie" i spektakl "Zabawa".

"Ćma - Marilyn Monroe, jakiej nie znacie" [na zdjęciu] to monodram Magdaleny Planety. Ukazuje zaciemnioną stronę życia legendy Hollywood - Marilyn Monroe. Obala świetlisty mit, odzierając nas w ten sposób ze złudzeń na temat życia w świetle jupiterów. Publiczność zobaczy w Marilyn Monroe kobietę po przejściach, upokarzaną, pełną kompleksów, ofiarę przemocy, człowieka. Osobę niezwykle wrażliwą, a przede wszystkim pragnącą miłości i zrozumienia. Bo taka była prawdziwa Marilyn, gdy zgasły jupitery, gdy nie widział jej świat.

Magdalena Planeta nie tylko zagrała w "Ćmie", ale również napisała scenariusz i wyreżyserowała przedstawienie. Aktorka znakomicie gra emocjami publiczności, balansuje między dramatem i komedią, pozwalając widzom wzruszyć się, zachwycić, a czasem nawet uśmiechnąć.

"Ćma" to przedstawienie nie tylko dla kobiet, które kiedyś, w dzieciństwie, marzyły o tym, żeby być tak sławną i bogatą jak Marilyn. To spektakl dla tych, którzy chcą poznać prywatne życie gwiazdy filmu, a przede wszystkim dla tych, którzy przez prawie godzinę chcą uczestniczyć w bardzo dobrze skonstruowanej opowieści o człowieku.

Natomiast "Zabawa" w reżyserii Stanisława Miedziewskiego opowiada o trzech współczesnych młodzieńcach, którzy mogą przypominać bardzo różne typy młodych ludzi spotykanych dzisiaj. Błąkają się po pustym mieście, w deszcz, w poszukiwaniu miejsca, w którym mogliby oddać się uciechom zabawy. W tym celu włamują się do tajemniczej przestrzeni, w której przed chwilą odbywała się impreza. Panuje w niej aura kryminalnej zagadki, która swoje rozwiązanie znajdzie w finale spektaklu. Autorzy spektaklu w sposób humorystyczny nawiązują do kwestii wyraźnie rysujących się w aktualnych dyskusjach społecznych, dotykają tożsamości płciowej, prądów politycznych oraz dyskursu światopoglądowego. Tym spektaklem chcą przypomnieć twórczość zmarłego przed rokiem Sławomira Mrożka. W spektaklu zagrają: Bartosz Chomicz, Kamil Michaluk i Michał Studziński.

Początek wieczoru teatralnego w piątek o godz. 19 w Rondzie. Bilety w cenie 20 i 15 zł można kupić w kasie teatru przy ul. Niedziałkowskiego 5a.

Daniel Klusek
Głos Pomorza
31 października 2014

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia

11. Międzynarodowy Fes...
Wiesław Czołpiński
To będzie twórcze spotkanie młodych l...