SOK i Opera Podlaska rozpoczynają współpracę

wspólne projekty artystyczne, promocja i sprzedaż biletów

Suwalski Ośrodek Kultury oraz Opera i Filharmonia Podlaska rozpoczynają współpracę - wspólne projekty artystyczne, promocję i sprzedaż biletów. W Suwałkach zostaną wystawione m.in. opera "Pimpinone", musical "Korczak" czy "Jaś i Małgosia".

Suwalski Ośrodek Kultury (SOK) oraz Opera i Filharmonia Podlaska (OiFP) w Białymstoku. To niedawno powstałe instytucje kultury w woj. podlaskim. OiFP powstała we wrześniu 2012 roku i kosztowała 220 mln zł, zaś SOK otwarto w maju tego roku a budowa obiektu kosztowała 40 mln zł.

- Obie nasze placówki chcą współpracować, a nie konkurować ze sobą. Uważamy, że będzie to z korzyścią dla nas, tym bardziej że sceny w obu instytucjach potrzebują widzów - powiedział na konferencji prasowej w Suwałkach, wicedyrektor SOK Marek Gałązka. Na konferencji była także obecna rzecznik prasowy OiFP Dorota Sawicka.

- To dwie bardzo ważne instytucje w regionie i taka współpraca jest jak najbardziej sensowna, a naszym celem jest upowszechnianie kultury w Północno-Wschodniej Polsce - powiedziała w Suwalskim Ośrodku Kultury Dorota Sawicka.

Pierwszym wspólnym projektem obu instytucji jest barokowa opera komiczna pt. "Pimpinione", której premiera odbyła się w OiFP w Białymstoku w maju tego roku. 7 września "Pimpinone" będzie prezentowana na głównej sali ośrodka kultury w Suwałkach, która mieści 650 osób. Do przedstawienia zostanie stworzona specjalna scenografia multimedialna, przedstawiająca barokowe wnętrza Pałacu Branickich w Białymstoku.

Jak poinformował Gałązka opera podlaska zrealizuje to przedsięwzięcie z Suwalską Orkiestrą Kameralną. Ma to być nowym elementem opery, której aktorzy grali dotąd "Pimpinione" z Zespołem Muzyki Dawnej Opery i Filharmonii Podlaskiej "Consort 415".

Gałązka dodał, że w październiku OiFP przyjedzie do Suwałk z bajką muzyczną "Jaś i Małgosia". Na suwalskiej scenie ma pojawić się także musical "Korczak" w reżyserii dyrektora podlaskiej opery Roberto Skolmowskiego. Wspólnym pomysłem SOK i OiFP jest prezentacja na obu scenach w Suwałkach i Białymstoku musicalu "Hair" w wykonaniu Teatru Muzycznego Capitol z Wrocławia.

Według umowy, która zostanie niedługo oficjalnie zawarta między instytucjami, ich celem jest wzajemna promocja wydarzeń artystycznych, organizowanie wspólnych wydarzeń oraz współpraca przy sprzedaży biletów.

Jak powiedział Gałązka, okazało się, że bliskość opery podlaskiej okazała się dla SOK atutem i obie placówki nie zamierzają ze sobą konkurować. Dodał, że wiele placówek w Polsce znajdujących się blisko siebie konkuruje i wychodzi im to na złe.

(-)
(PAP)
29 sierpnia 2013

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...