Solidarni z narodem ukraińskim

Czytanie sztuki "Ptaki które jem" - aut. Marzena Sadocha - Teatr Polski we Wrocławiu

17 marca w Teatrze Polskim aktorzy przeczytają sztukę Marzeny Sadochy "Ptaki które jem" - to wydarzenie specjalne zorganizowane w ramach solidarności z narodem ukraińskim. To protest przeciw bezradności Europy wobec dramatycznych wydarzeń u naszych sąsiadów.

Specjalnie na ten pokaz Marzena Sadocha napisała tekst o mechanizmach rewolucji, prawdziwych graczach wojen medialnych i jednym anonimowym zmarłym. "Ptaki które jem" to jak mówi autorka: "poemat o bezsilności, tych którzy walczą i tych którzy oglądają ich w telewizji. O bezradności Europy i wojennym tańcu, który urządzamy sobie co jakiś czas, prawdopodobnie dlatego, że tak samo jak boimy się wojny, pragniemy wygrywać. Ukraina to powtórka z historii, a teatr to miejsce, w którym można zaprotestować przeciwko takim powtórkom. To tekst-protest".

Czytanie/koncert reżyseruje Marcin Liber, który zaprosił do współpracy aktorów Teatru Polskiego we Wrocławiu: Agnieszkę Kwietniewską, Katarzynę Strączek, Andrzeja Kłak, Marcina Pempusia. Ale to nie będzie zwykłe czytanie, to będzie koncert z udziałem zaangażowanych w projekt muzyków: Krzysztofa Kaliskiego, Filipa Kanieckiego- MNSL, Patryka Zwolińskiego.

Publiczny teatr jest opłacany z publicznych pieniędzy jak wojsko, szpitale i system ochrony przeciwrakietowej. Teatr Polski od kilku lat jest zainteresowany żywym dialogiem społecznym. Czytanie tekstu Marzeny Sadochy "Ptaki które jem" w reżyserii Marcina Libera to reakcja na bieżące wydarzenie polityczne za naszymi granicami. Głos poparcia dla Ukrainy i nasz żywy lęk przed wojną. Kiedy w telewizji trwa medialny spektakl pod tytułem "Rosyjska inwazja", potrzebujemy miejsc, w których można zastanowić się nad mechanizmami rewolucji i zaprotestować przeciwko agresji. Takim miejscem powinien być teatr. Tekstowi "Ptaki które jem" towarzyszyć będą kompozycje zaproszonych muzyków.

Czytanie

Marzena Sadocha - "Ptaki które jem"

Wstęp wolny! Zapraszamy!

(-)
Materiał Teatru
17 marca 2014
Portrety
Marzena Sadocha

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...