Solidarność z Teatrem Powszechnym

"Klątwa" - reż. Oliver Frljić - Teatr Powszechny w Warszawie

Jesteśmy poważnie zaniepokojeni informacjami o atakach wymierzonych przeciwko twórcom "Klątwy" wg Olivera Frjljicia na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego o tej samej nazwie - pisze w liście otwartym Shermin Langhoff, dyrektor artystyczny Maxim Gorki Theater w Berlinie.

Jesteśmy poważnie zaniepokojeni informacjami o atakach wymierzonych przeciwko twórcom "Klątwy" wg Olivera Frjljicia na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego o tej samej nazwie. Sztukę oparto na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w Gręboszowie, gdzie pewna dziewczyna zaszła w ciążę z miejscowym księdzem, w wyniku czego zepchnięto ją na margines, a następnie ukamienowano. Na początku przedstawiania wiejskiej społeczności, a także jej hipokryzji i popełnianych zbrodni, Frljić i jego zespół opisują współczesną dynamikę relacji społecznych. W sztuce zastosowano drastyczne i często prowokujące środki, które są jednak w umiejętny sposób kwestionowane i poddawane dyskusji w ramach spektaklu.

Dzieło Olivera Frjljicia wystawione na deskach Teatru Powszechnego wydaje się mieć zasadniczy wkład w niezwykły dialog, nie tylko w Polsce, lecz również w Niemczech i całej Europie, zwłaszcza w czasach narastających konfliktów społecznych. Z tego powodu, po obejrzeniu w ubiegłym tygodniu premiery w Warszawie chcielibyśmy, aby ten wybitny spektakl pojawił się gościnnie na deskach Teatru im. Maxima Gorkiego w Berlinie w czerwcu 2017 r.

Ów wkład w dialog, podobnie jak w przypadku innych dzieł teatralnych, zasadniczo składa się z dramatyzacji i potęgowania napięcia. Jeżeli teraz uczucia religijne obrażane są poprzez rozpowszechnianie dwuznacznych plotek o wydarzeniach odbywających się na scenie, to sytuacja jest godna pożałowania. Atak wymierzony w Teatr Powszechny i jego pracowników należy stanowczo potępić. Wolność artystyczna jest naszym wywalczonym, drogocennym przywilejem, który wpisuje się w fundamentalne elementy społeczeństwa demokratycznego.

Chcielibyśmy wyrazić naszą solidarność z artystami, personelem i kierownictwem Teatru Powszechnego, a także zachęcić właściwe władze RP do podjęcia stosownych działań na rzecz ochrony tej instytucji i jej pracowników.

Berlin, 23 lutego

Shermin Langhoff
Dyrektor Arystyczny
Teatr im. Maxima Gorkiego w Berlinie

Tłumaczenie: Teodor Pikula

(-)
Materiał Teatru
28 lutego 2017
Portrety
Oliver Frljić

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...