Soliści Baletu Opery Krakowskiej na bytomskiej Gali

9. Gala Baletowa

Soliści Baletu Opery Krakowskiej – Gabriela Kubacka i Dzmitry Prokharau wystąpią w IX Gali Baletowej z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, która odbędzie się 29 kwietnia 2016 w Operze Śląskiej w Bytomiu. Tancerze zaprezentują etiudę „Mirror in a mirror” do muzyki Arvo Pärta w choreografii Katarzyny Aleksander-Kmieć. Jest to fragment spektaklu baletowego „Emocje”, który już 20 czerwca br. będzie można zobaczyć na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu w ramach XX Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej.

Gala Baletowa to coroczna impreza organizowana z inicjatywy Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Bytomiu, która odbywa się na scenie Opery Śląskiej z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca. Święto ustanowione zostało w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego i od tego czasu obchodzone jest 29 kwietnia - w dniu urodzin wielkiego reformatora sztuki baletowej, francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges'a Noverre'a.

Soliści Opery Krakowskiej kilkukrotnie brali udział w bytomskiej Gali Baletowej. W VII edycji wystąpili: Agnieszka Chlebowska i Dzmitry Prokharau prezentując układ „Memory" do muzyki Siergieja Rachmaninowa w choreografii Ondreja Šotha. W poprzedniej edycji wystąpili również m.in. Mizuki Kurosawa i Dzmitry Prokharau, prezentując adagio z baletu „Kopciuszek" w choreografii Giorgia Madii.

(-)
Materiał Opery
28 kwietnia 2016

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...