Spacerownik z Bajkobusem

Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016

Celem projektu jest kontynuacja realizowanego już od dwóch lat programu zaznajamiającego wrocławian z legendami naszego miasta. Do tej pory cykl "Legendy Wrocławskie", grany z Bajkobusu w historycznych wrocławskich przestrzeniach cieszył się ogromnym powodzeniem. Zainspirowani sugestiami widzów, postanowiliśmy rozbudować działania stricte teatralne o wątki edukacyjne

Pomysł polega na zwiedzaniu z Bajkobusem najstarszej części naszego miasta - Ostrowa Tumskiego.  Z  głośników  Bajkobusu odtwarzana będzie gawęda o historii i ciekawostkach wyspy. Spacer przerywany będzie małymi formami teatralnymi ilustrującymi najbarwniejsze legendy związane z konkretnymi miejscami na wyspie (Katedra, Kościoły św. Idziego i Marcina, Kluskowa Brama etc). Krótkie spektakle ilustrujące narracje w wykonaniu artystów Wrocławskiego Teatru Lalek prezentowane będą również z Bajkobusu.

Dzięki temu widzowie będę mieli okazję poznać historię tego miejsca w sposób niezwykle atrakcyjny – również dla dzieci.

Widowisko w przyszłości zostanie przygotowane również w językach angielskim i niemieckim. Ma ono szansę stać się niekwestionowaną atrakcją turystyczną, tym bardziej, że do współpracy zaproszeni zostali świetni twórcy - opowieść o historii i architekturze Ostrowa opracowana zostanie przez wy bitną znawczynię historii Wrocławia – Beatę Maciejewską,  zaś epizody fabularne przez znakomitego pisarza i dziennikarza, autora cyklu „Legendy Wrocławskie” – Mariusza Urbanka. Muzykę skomponuje wybitny wrocławski jazzman – Piotr Baron.

Czas trwania spaceru to ok. 90 min. Spektakl prezentowany będzie regularnie w każdy weekend i nie będzie biletowany.

(W roku 2011 mutacja tego projektu obejmie całym swoim zasięgiem całe Stare Miasto – Bajkobus stanie się przewodnikiem po wrocławskiej Starówce, przy czym to widowisko również zostanie przygotowane w językach angielskim i niemieckim.)
Po przedstawieniu premierowym - 20 czerwca 2010 zwiedzający wracają z Bajkobusem na Most Zakochanych. Wówczas spod Mostu wypływa barka „Złota Kaczka”, na której pokładzie muzycy Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu grają najpiękniejsze melodie świata. Orkiestra gra bez przerwy, płynąc wzdłuż bulwarów  pomiędzy zakotwiczonymi pośrodku rzeki jednostkami Białej Floty.

„Spacerownik z Bajkobusem” jest pierwszym z projektów związanych z historią Odry i Wrocławia.

Premiera: 20 czerwca 2010

(-)
Materiały Teatru
20 kwietnia 2010

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia