Spektakl BTL-u można zobaczyć w sieci

"Chopin - impresja" - reż: Lesław Piecka - Białostocki Teatr Lalek

Spektakl "Chopin-impresja" Białostockiego Teatru Lalek można zobaczyć w sieci. To pierwsze przedstawienie do obejrzenia na stronie internetowej , która właśnie powstała.

Twórcy strony tylkoteatr.com zajmują się na co dzień działalnością na rynku mediów elektronicznych. Mówią, że pomysł zrodził się z pasji do teatru. Inicjatywa ma być niekomercyjna, a jej główny cel to popularyzacja sztuki teatralnej. 

Jak powiedział Marek Waszkiel, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek, bardzo chętnie udostępnił on spektakl swojego teatru do przedstawienia go w internecie. Uważa, że to dobra inicjatywa, upowszechniająca sztukę teatralną, ułatwiająca ludziom kontakt z dobrymi przedstawieniami. A być może - dodał Waszkiel - obejrzenie spektaklu w sieci zachęci do pójścia do teatru i zobaczenia przedstawienia "na żywo".

Spektakl "Chopin - impresja" jest przedsięwzięciem teatralnym zrealizowanym w ramach trwającego "Roku Chopinowskiego". To spektakl w reżyserii Lesława Piecki, z muzyką Chopina na żywo w wykonaniu pianisty Krzysztofa Trzaskowskiego. Sztukę, która premierę miała w marcu 2010 roku, dość rzadko można oglądać na deskach Białostockiego Teatru Lalek, gdyż spektakl jest często wystawiany za granicą.

Jeden z pomysłodawców strony Andrzej Brański, powiedział, że dzięki udostępnieniu spektakli w internecie będą je mogli zobaczyć również ludzie, którzy nie mają czasu na wyjście do teatru, a także ci, którzy nie mogą do teatru pójść, bo np. mieszkają w innym mieście. Oprócz tego, jak dodał, strona ma być też promocją dla teatrów, a także miejscem do nawiązania nowych kontaktów teatralnych. 

Na stronie tylkoteatr.com będą udostępniane zwiastuny oraz całe spektakle. Oprócz Białostockiego Teatru Lalek, inicjatorzy strony nawiązali współpracę z innymi podlaskimi teatrami, jak np. z Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku czy Teatrem Lalki i Aktora w Łomży. Na stronie swoje spektakle chce też zamieścić m.in. teatr z Armenii.

Spektakle nagrywane są w wysokiej jakości HD. Jak powiedział Brański, podczas nagrywania chodziło o to, aby widz, czuł się tak, jakby siedział na widowni w teatrze, dlatego zastosowano szeroki kadr. Dodał, że oprócz ogólnych kadrów, ważne są także zbliżenia, które pokazują szczegóły i urozmaicają obraz.

Dodatkowo, jak zapowiedzieli inicjatorzy strony, będzie możliwość obejrzenia wszystkich spektakli z wersjami z napisami: po angielsku, rosyjsku, polski i w języku esperanto.

(-)
PAP
2 listopada 2010

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...