Spektakl dla młodzieży i dorosłych

"Antyzwiastowanie" - reż: B. Szydłowski - Wrocławski Teatr Lalek

Wrocławski Teatr Lalek i krakowski Teatr Łaźnia Nowa zapraszają 26 maja na premierę sztki Marii Spiss "Antyzwiastowanie" w reż. Bartosza Szydłowskiego. Spektakl jest koprodukcją obu teatrów.

Przedstawienie porusza problem adopcji - traktuje o wyzwaniach z nią związanych, o miłości, o poszukiwaniu szczęścia i przekazywaniu go dalej. 

Spektakl będzie można zobaczyć zarówno we Wrocławiu, jak i w Krakowie. 

 Kobieta i Mężczyzna mają wszystko: dobrą pracę, własny dom za miastem, duży ogród i kawałek lasu. Są w sobie zakochani i dla siebie stworzeni - wydają się być szczęśliwi. Jednak w ich ułożone życie zaczyna wdzierać się coraz silniejsze poczucie pustki. Pojawia się myśl o dziecku. Oboje z każdym dniem pragną go coraz mocniej, ale wciąż nie mogą mieć. Odwiedzający ich Anioł Antyzwiastowania potwierdza złe przeczucia, ale jednocześnie wskazuje miejsce, gdzie mogą swoje dziecko odnaleźć. Dla Kobiety i Mężczyzny zaczyna się trudna i emocjonująca droga do odkrycia rodzicielstwa i samych siebie. 

Sztuka Marii Spiss jest współczesną baśnią podejmującą bardzo realny problem, dotyczący większości z nas - problem dojrzewania do rodzicielstwa. Kobieta i Mężczyzna, inaczej niż większość par, mają dużo czasu, by się na nie przygotować, proces adopcyjny trwa bowiem długo, nie znaczy to jednak, że jest im łatwiej. Nie są idealni - to zwyczajni ludzie ze swoimi słabościami, lękami i nie zawsze dobrymi wspomnieniami z własnego dzieciństwa. Zdarza im się wątpić i tracić nadzieję. Bardzo chcą dziecka, ale to, jak się okazuje, nie wystarcza, by im je powierzono. Bardzo się kochają, ale piętrzące się przed nimi przeszkody wystawiają ich miłość na próbę. Czy wyjdą z niej zwycięsko? O tym widzowie przekonają się dopiero w finale spektaklu. 

Małgorzata i Bartosz Szydłowscy: Na temat adopcji powstało wiele książek, większość z nich to poradniki lub specjalistyczne analizy. A jeśli potraktować poszukiwanie i odnalezienie swojego dziecka jako baśń inicjującą? Chcielibyśmy odnaleźć w tym trudnym temacie nie tyle studium przypadku, ale opowieść o sile miłości, o zmaganiu się z przeciwnościami losu, o niezwykłej tajemnicy drugiego człowieka, o pogoni za naszym szczęściem, którym okazuje się szczęście innych. Czym jest dojrzałe rodzicielstwo? Czy to po prostu dar natury, czy raczej duchowa postawa, którą może osiągnąć każdy?

Antyzwiastowanie to preludium kampanii Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania Wrocławska Podróż do Rodzicielstwa, zaplanowanej na najbliższe dwa lata. Celem głównym projektu jest stworzenie Nowego Systemu Pieczy Zastępczej, który zakłada przygotowanie do roli rodzin zastępczych (nowy autorski program szkoleń oraz systemowa opieka postprocesowa dla rodzin powołanych do życia - warunki socjalne, edukacja, zdrowie, terapie, specjalistyczne wparcie w sytuacjach kryzysowych). 

prapremiera 26 maja 2012r. godz. 19.00 
spektakle: 27, 29, 30 maja 2012r. godz. 19.00
ceny biletów: bilet normalny: 30 PLN / bilet ulgowy: 20 PLN (uczniowie, studenci, seniorzy) / bilet zbiorowy:15 PLN 

więcej informacji, rezerwacje: www.teatrlalek.wroclaw.pl 
Organizator projektu - MIASTO WROCŁAW 
Partnerzy Projektu - Fundacja Maio oraz Jayne i David Schooler - Ośrodek w Ohio zajmujący się kształceniem oraz wspieraniem rodziców zastępczych i adopcyjnych (współpracujący z Polską, Ukrainą oraz Kirgistanem) 
więcej o projekcie na www.wcow.pl

(-)
Materiał Teatru
16 maja 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia