Spektakl dyplomowy

"Opowieści" - reż. Gabriel Gietzky - Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie

W Teatrze PWST premiera goni premierę – już jutro zagramy po raz pierwszy spektakl Ryszard III.Fragmenty w reżyserii Pawła Łysaka, natomiast w kolejny piątek studenci Wydziału Lalkarskiego zaprezentują szerokiej publiczności spektakl dyplomowy Opowieści z ulicy Brokatowej.

Reżyser Gabriel Gietzky jest uznawany za jednego z najbardziej interesujących twórców teatralnych średnego pokolenia. To absolwent PWST Filia we Wrocławiu oraz Wydziału Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej. Współpracownik m.in. Wrocławskiego Teatru Współczesnego po raz pierwszy reżyseruje spektakl z udziałem studentów szkoły teatralnej. Przedstawienie oparte jest na motywach klasycznej pozycji francuskiej literatury dziecięcej Pierre'a Gripari pt.: "Contes de la rue Broca". W przedstawieniu występują studenci IV roku Wydziału Lalkarskiego: Joanna Jucha, Dominika Skoczylas, Joanna Wiśniewska, Dagmara Włoszek, Kamil Balicki, Adrian Gawlik, Marcin Sosiński, Mateusz Zagórski.

Opowieści z ulicy Brokatowej są próbą scenicznej interpretacji kilku niezwykłych historii wymyślonych przez paryskie dzieci, a spisanych przez ich dorosłego przyjaciela Pierre'a Gripari. Jest to podróż w świat dziecięcej fantazji, gdzie obok wróżek i czarownic pojawiają się bardzo nietypowi i niejednoznaczni bohaterowie: para butów, wszystkowiedząca lalka Skubidu, książę o tajemniczym imieniu Blub czy łobuzerska świnka, która przegapiła swoje miejsce na gwiezdnym firmamencie. Będziemy mieli okazję dowiedzieć się także, jak czarownica ma się stać młoda i piękna oraz jaką rolę spełni w tym procesie dziewczynka w sosie pomidorowym. Studenci Wydziału Lalkarskiego zapraszają na ulicę Brokatową, w gwarze której mieszają się filozoficzne podteksty, zaskakujące pointy, tradycyjne realia gatunku ze współczesnością, a teatr tworzy się z nieoczekiwanych elementów rzeczywistości, zaskakujących rekwizytów i magicznych form...

Rezerwacja: http://www.pwst.wroc.pl/rezerwacje/
Wstęp jest bezpłatny

TEATR PWST | ul. Braniborska 59 | 53-680 Wrocław | tel. 713583423 | e-mail: pwst@pwst.wroc.pl

Joanna Śliwińska
Materiał Teatru
29 listopada 2013
Teatry
PWST Wrocław

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia