Spektakl inspirowany życiem Wandy Rutkiewicz

"Wasza wysokość" - reż. Katarzyna Kalwat - Teatr WARSawy

15 listopada w Teatrze WARSawy odbędzie się premiera "Waszej wysokości" Anny Wakulik w reżyserii Katarzyny Kalwat. To historia ludzi, którym nie wystarcza rzeczywistość nizin. Czego szukają w górach? Czy mogą tam znaleźć szczęście, czy tylko śmierć?

Niezwykłe życie Wandy Rutkiewicz - pierwszej kobiety na K2 i pierwszej Europejki na Mount Evereście - stało się inspiracją do napisania fantazji o tym, jak dzisiaj czułaby się w górach bohaterka podobna do Wandy. Dlaczego by tam szła? Czy potrafiłaby się odnaleźć w innych realiach? Czy znalazłaby wspólny język z nowym pokoleniem wspinaczy?

Fabuła dramatu skupia się na wyprawie w góry. Czwórka bohaterów postanawia wejść na szczyt owianej złą legendą góry - himalaistka, sześćdziesięciolatka, zdobyła już niejeden szczyt, a po śmierci partnera chce dokończyć swój plan i pochować jego ciało; jej przyjaciel, Jerzy, na kilkanaście lat zrezygnował z gór. Teraz, za namową córki Anny udaje się w podróż na niezdobytą górę. Całej trójce towarzyszy reżyser - człowiek, który ma za zadanie nakręcić szczęśliwe obrazy sukcesu polskich sportowców.

"Wasza wysokość" jest historią ludzi, którym nie wystarcza rzeczywistość nizin. Czego szukają w górach? Czy mogą tam znaleźć szczęście, czy tylko śmierć? Czy są zakamuflowanymi samobójcami, czy herosami? I dlaczego polska wyobraźnia zbiorowa od dziesiątek lat obraca się wokół gór?

Chciałabym, żeby himalaizm był punktem wyjścia do podróży w głąb siebie. Żeby w pewnym momencie usunął się na drugi plan, a na pierwszym pozostał temat człowieka dążącego do wewnętrznego uzdrowienia. Czy podróż na szczyt świętej góry - Kanczendzongi - może w ogóle coś takiego zaoferować? I czy wiara w duchowy wymiar gór to nie ułuda, współczesne placebo? - mówi Katarzyna Kalwat, reżyserka spektaklu.

Projekt brał udział w warsztatach Sopot non Fiction.

Premiera 15 listopada.

Bilety dostępne w kasie Teatru WARSawy, Rynek Nowego Miasta 5/7

Rezerwacje: bilety@teatrwarsawy.pl, 22-468 00 99

www.teatrwarsawy.pl

(-)
Materiał Teatru
7 listopada 2014
Teatry
Teatr WARSawy

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia