Spektakl jedzie do Moskwy

"Niech żyje wojna!!!" - reż: M. Strzępka - Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu wystąpi w moskiewskim Centrum Meyerholda. 29 i 30 listopada zaprezentuje w stolicy Rosji spektakl "Niech Żyje Wojna!!!" Pawła Demirskiego w reż. Moniki Strzępki. Przedstawienie grane będzie w ramach programu "Ja, Kultura!"

"Ja, Kultura!" to inicjatywa Instytutu Adama Mickiewicza promująca polską twórczość. Jak informują organizatorzy, chodzi przede wszystkim o "popularyzację za granicą historycznych i współczesnych dokonań naszej kultury". Teatr z Wałbrzycha, biorący udział w tym programie przedstawi moskiewskiej publiczności wzbudzający wiele emocji spektakl "Niech Żyje Wojna!!!", którego premiera odbyła się 12 grudnia 2009 roku. Sztuka napisana przez Pawła Demirskiego i w reżyserii Moniki Strzępki inspirowana jest kultowym serialem "Czterej pancerni i pies" zrealizowanym na podstawie powieści Janusza Przymanowskiego. Nie jest to jednak teatralna adaptacja popularnego tematu, ale zupełnie nowy obraz wojny, stworzony w pewnej opozycji do sielankowego niemal wizerunku, wykreowanego w powieści i serialu. Twórcy przedstawienia nikogo nie rozliczają, nie próbują narzucić swojej wersji wydarzeń, swojej opinii, próbują się tylko upomnieć o to, co w historii przemilczane, odrzucone, zapomniane, zmanipulowane.

Centrum Meyerholda jest mostem, łączącym badania historyczno-teoretyczne z eksperymentalnymi działaniami teatralnymi. Nie jest ani ośrodkiem akademickim, ani teatrem repertuarowym lecz bardziej laboratorium. Na początku listopada prezentował się w nim łódzki Teatr im. Jaracza, a wałbrzyszanie będą kolejną grupą promującą w Rosji polską kulturę. Dofinansowanie do wyjazdu zapewnił Instytut Adama Mickiewicza i Urząd Marszałkowski we Wrocławiu.

(-)
E-teatr
25 listopada 2011

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...