Spektakl Klaty na finał Kontrapunktu 2010

45. Przegląd Teatrów Małych Form - Kontrapunkt

45. Przegląd Teatrów Małych Form zakończy jeden z najgłośniejszych tytułów minionego roku - "Trylogia" Jana Klaty z Teatru Starego w Krakowie

Sam Henryk Sienkiewicz marzył, że z trylogii powstanie "spektakl błyskotliwy i bezlitosny. Spektakl przeszywający widzów niczym przenikliwe spojrzenie Matki Boskiej". Ale jak zaadaptować trzy części monumentalnej XIX-wiecznej powieści, wydanej w sześciu tomach, na 2600 stronach? Janowi Klacie, jednemu z najciekawszych reżyserów młodszego pokolenia, udało się to w czterogodzinnym spektaklu. Powstało znakomite przedstawienie, nagrodzone w zeszłym roku Grand Prix Konfrontacji Teatralnych w Opolu i Prapremier w Bydgoszczy. Klata jak zwykle uderza w widzów z dużą siłą (dwa lata temu pokazał na Kontrapunkcie "Transfer"). Najpierw obnaża fałsz Sienkiewiczowskiej prozy, a potem nasze mity narodowe: polską ksenofobię, religijność graniczącą z fanatyzmem.

W obsadzie zobaczymy m.in.: Annę Dymną, Barbarę Wysocką, Mikołaja Grabowskiego, Janusza Chrząstowskiego, Tadeusza Huka, Jana i Błażeja Peszków. Aktorzy Teatru Starego w Krakowie zagrają "Trylogię" dwukrotnie - najpierw spektakl biletowany, potem dla publiczności festiwalowej na zakończenie Kontrapunktu.

Główna część 45. Przeglądu Teatrów Małych Form odbywać się będzie między 20 a 25 kwietnia w Szczecinie. Festiwal kontynuować będzie Noc Berlińską, czyli wyjazd publiczności na jeden dzień do Berlina na spektakle z tamtejszych scen (startujące w konkursie).

Dla szczecinian, organizatorzy mają - pod szyldem Kontrapunktu - kilka wcześniejszych propozycji. O północy z 17 na 18 kwietnia otworzą się wszystkie szczecińskie teatry, by zagrać spektakle ze swoich propozycji repertuarowych. Bilety na przedstawienia w ramach Szczecińskiej Nocy Teatrów kosztować będą tylko 5 zł. Nową propozycją festiwalu jest Kontrapunkt dla dzieci, oczywiście w nowej Pleciudze. Wśród innych, udało się zaprosić przedstawienia z zagranicy. Będą też spektakle dla dzieci niedowidzących i niewidomych. W tym roku po raz pierwszy festiwal poprzedzi też Kontra-Banda, czyli z prezentacja młodych, nieinstytucjonalnych zespołów teatralnych z regionu.

Ewa Podgajna
Gazeta Wyborcza Szczecin
15 lutego 2010

Książka tygodnia

Street Art. Wielcy artyści i ich wizje
Wydawnictwo ARKADY
Alessandra Mattanza

Trailer tygodnia

"Powrót" - reż. Michał...
Michał Zdunik
Bywa tak, że odwiedzamy dom rodzinny ...