Spektakl metateatralny

"Mewa" - reż: Gabriel Gietzky - Teatr Śląski w Katowicach

W ten piątek, w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego odbędzie się premiera "Mewy" Antoniego Czechowa w reżyserii Gabriela Gietzkiego

Premiera „Mewy” ma miejsce cztery miesiące po premierze „Hamleta”. Sytuacja jest idealna, ponieważ sam Antoni Czechow przyznawał, że najsłynniejszy dramat Szekspira, szczególnie moment teatru w teatrze, był dla niego inspiracją przy pisaniu „Mewy”. Stąd wziął się jej metateatralny charakter.

Ten temat postanowił kontynuować Gabriel Gietzky, który przygotował także przekład. Jego „Mewa” to próba zmierzenia się z różnymi formami teatru. Bardzo istotny jest tutaj podział na pory roku. Każda z czterech pór prezentuje konkretny sposób rozumienia czym jest teatr i jak się go tworzy. Reżyser przyznaje, że podział na pory roku jest tożsamy z czterema aktami „Mewy” i tyle samo zostanie przedstawionych języków teatru.

W spektaklu wystąpi Bartłomiej Błaszczyński. Młody aktor, którego kariera w Teatrze Śląskim rozwija się bardzo intensywnie. W „Mewie” zagra postać Trieplewa.

Poza tym Teatr Śląski zaprasza 26 kwietnia na wernisaż wystawy „Pamięci Andrzeja Urbanowicza” w Galerii Foyer.

Adrian Jaworek
Dziennik Teatralny Katowice
19 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Trailer tygodnia