Spektakl na VOD w rocznicę stanu wojennego

"Wujek.81. Czarna ballada" - reż. Robert Talarczyk - Teatr Śląski w Katowicach

Zrealizowany w Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach spektakl pt. "Wujek 81. Czarna ballada" według scenariusza i w reżyserii Roberta Talarczyka będzie można 13 grudnia obejrzeć na platformie VOD TVP.

- Stan wojenny, 13 grudnia, w 81 r., pamiętacie? Obchodzimy tę rocznicę w sposób bardzo istotny również w Teatrze Śląskim, bo 16 grudnia w kopalni Wujek w Katowicach odbyła się pacyfikacja z udziałem ZOMO. Miałem nieprzyjemność uczestniczyć w tych wydarzeniach, wynikiem tego był spektakl "Wujek 81. Czarna ballada", który miał premierę w 2016 r. – powiedział dyrektor Teatru Śląskiego Robert Talarczyk.

- 2 lata później powstała wersja telewizyjna tego spektaklu i można ją oglądać na platformie VOD Telewizji Polskiej. Mieliśmy go w tym czasie prezentować na scenie, między 14 a 17 grudnia, z przyczyn oczywistych nie możemy tego zrobić, ale zapraszamy przed ekrany telewizorów i komputerów – dodał.

Do oglądania katowickiego przedstawienia namawia także zaprzyjaźniony Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy. W cyklu internetowym Przystanek Piekary w niedzielę o godz.19 zaplanowano wspólne oglądanie spektaklu, a następnie na kanale YouTube legnickiego teatru będzie można wysłuchać rozmowy reżysera Roberta Talarczyka z dyrektorem tamtejszej sceny - Jackiem Głombem.

Robert Talarczyk napisał scenariusz przedstawienia na podstawie własnych przeżyć - jako dziecko mieszkał w pobliżu kopalni "Wujek" i obserwował, jak na życie całej społeczności wpłynęła największa tragedia stanu wojennego - podczas pacyfikacji strajkującego zakładu zginęło 9 górników, a kilkudziesięciu zostało rannych.

Przedstawienie zostało bardzo dobrze przyjęte przez publiczność i krytyków. Za muzyczną stronę spektaklu odpowiadał Hadrian Filip Tabęcki oraz raper Miuosh. Całość powstawała w ścisłej współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. W głównych rolach wystąpili m.in. Grażyna Bułka, Barbara Lubos, Joanna Kściuczyk-Jędrusik, Dariusz Chojnacki i Wiesław Sławik oraz kwartet nastoletnich aktorów wyłonionych w drodze castingu.

Anna Gumułka
Kurier PAP
12 grudnia 2020
Portrety
Robert Talarczyk

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia