Spektakl Natalii Sakowicz jedzie w teatralny objazd

"Romans" - reż. Natalia Sakowicz - Białostockie Stowarzyszenie Artystów Lalkarzy

12 miejscowości w 6 województwach obejmuje trasa objazdu spektaklu „Romans" Natalii Sakowicz. Odbędzie się on w ramach programu Teatr Polska 2022.

Spektakl „Romans" jest kolejnym po spektaklu „Pobudka" lalkowym monodramem Natalii Sakowicz, niezależnej artystki – lalkarki, wykładowczyni Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku oraz członkini Białostockiego Stowarzyszenia Artystów Lalkarzy. Teraz przedstawienie obejrzą nie tylko białostoccy widzowie, ale również miłośnicy teatru w innych częściach kraju.

Od września do listopada

– Nasz objazd będzie obejmował maksymalną liczbę pokazów przewidzianą w regulaminie programu Teatr Polska 2022, czyli 12 pokazów w 12 miejscowościach w 6 województwach – mówiła Natalia Sakowicz podczas konferencji prasowej zorganizowanej w białostockiej Akademii Teatralnej.

Teatralny objazd rozpocznie się 3 września – spektakl „Romans" będzie można obejrzeć w Siedlisku Kultury Solniki 44. Kolejne miejsca na trasie to: Teatr w Teremiskach (4 września), Krasnostawski Dom Kultury (22 września) i Chełmski Dom Kultury (23 września). W październiku spektakl zawita w następujące miejsca: Dom Kultury Stare Babice, Zielonki-Parcela (7 października), Ośrodek „Pogranicze sztuk, kultur, narodów" w Sejnach (9 października), Suwalski Ośrodek Kultury (11 października) i Ełckie Centrum Kultury (13 października).

Objazd zakończy seria listopadowych pokazów w: Centrum Kultury i Sztuki – Dom Kultury Oskard w Koninie (6 listopada), Ośrodku Kultury im. Marszałka J. Piłsudskiego w Środzie Wielkopolskiej (8 listopada), Krotoszyńskim Ośrodku Kultury (10 listopada) i Nowosolskim Domu Kultury (12 listopada).

Przedstawienie będzie można więc zobaczyć w 6 województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, lubelskim, wielkopolskim i lubuskim.

– Przewidywana liczba odbiorców spektaklu to prawie 3000 – podkreśliła Natalia Sakowicz. – Do podobnej liczby mają trafić działania edukacyjne – w ich ramach planowane są rozmowy z widzami po spektaklu oraz warsztaty ze świadomości ciała.

Program Teatr Polska jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem programu jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli teatralnych polskich teatrów mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny.

Toksyczna relacja i problem uzależnienia

Spektakl „Romans" jest monodramem lalkowym przeznaczonym dla widzów powyżej 15. roku życia. Przedstawienie opowiada o toksycznej relacji, kwestiach związanych z poczuciem wewnętrznej pustki i osamotnienia, o trudach akceptacji swojego ciała oraz o problemie uzależnienia.

Aktorką i reżyserką spektaklu jest Natalia Sakowicz. Inni twórcy to: Zuzanna Bojda (tekst), Olga Ryl-Krystianowska (lalka), Maciej Cempura (muzyka), Iza Szostak (ruch sceniczny), Maciej Iwańczyk (reżyseria świateł).

Przedstawienie zyskało pozytywne recenzje zarówno krytyków teatralnych, jak i publiczności podczas pokazów na wielu festiwalach, gdzie otrzymało wyróżnienia takie jak: nagrodę publiczności na XXX Alternatywnych Spotkaniach Teatralnych „Klamra" w Toruniu oraz nagrodę „Kryształową Pestkę" na XIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów i Kultury Awangardowej „Pestka" w Jeleniej Górze. W najbliższym czasie realizatorzy spektaklu planują kolejne pokazy „Romansu" zarówno w Polsce, jak i za granicą.

To nazwisko warto zapamiętać

Partnerami objazdu w ramach programu Teatr Polska 2022 są: Miasto Białystok oraz Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku.

– Gdy pani Natalia przyszła do Urzędu Miasta w Białymstoku ze swoim pomysłem, ustalenie szczegółów nie zajęło nam zbyt wiele czasu – wspominał Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku. – W 2017 i 2019 roku była stypendystką Prezydenta Miasta Białegostoku dla młodych twórców. Już wtedy uznaliśmy, że to, co proponuje jest godne uwagi i warte wsparcia.

Wiceprezydent podkreślał również, że sztuka lalkarska to jeden z wyróżników Białegostoku i warto wspierać wszystkich, którzy taką dziedziną się zajmują.

Bernarda Bielenia, wiceprezes Białostockiego Stowarzyszenia Artystów Lalkarzy, dodała:

– My jako Stowarzyszenie właśnie po to funkcjonujemy, żeby wspierać ciekawe projekty młodych artystów, którzy są związani z lalkarstwem. Natalia Sakowicz z każdego festiwalu, na który wyrusza, przywozi nagrodę. Te rzeczy, które Natalia proponuje są przede wszystkim autorskim, wspaniałym efektem wszystkich zdolności, które Natalia ma. To kolejny spektakl Natalii, który mówi o tym wprost – „jestem artystką poszukującą, ciągle otwieram nowe przestrzenie, chcę wciąż się rozwijać i zbieram doświadczenia, żeby w przyszłości być doskonalszą, lepszą". Myślę, że to nazwisko warto zapamiętać.

Anna Dycha
Dziennik Teatralny Białystok
20 sierpnia 2022
Teatry
Młoda Polska
Portrety
Natalia Sakowicz

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...