Spektakl o Aung San Suu Kyi

"Pani z Birmy" - reż: Anna Smolar - Teatr Polonia

Grażyna Barszczewska, doświadczona aktorka, i Anna Smolar, młoda reżyserka przygotowują na małej scenie teatru Polonia spektakl o Aung San Suu Kyi "Pani z Birmy".

Birmańska działaczka opozycyjna, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla (1991 r.), od 20 lat przebywa w areszcie domowym. W wieku 45 lat zdecydowała się poświecić swoją rodzinę, męża i dwóch synów, w walce o demokrację. Wystarczyłoby jedno słowo, by generałowie rządzący krajem umożliwili jej wyjazd i spokojne życie w Europie. Aung San Suu Kyi odmawia. W maju tego roku ponownie trafiła do więzienia. - Nie jest herod-babą, kobietą z nienawiścią w oku walczącą o niepodległość. To maleńka osóbka, uśmiechnięta, zawsze 2 kwiatem wpiętym we włosy. Ma ogromną determinację, walczy pokojowo. Wierzę, że jej się uda - mówi Grażyna Barszczewska. 

Wraz z Anną Smolar zdecydowały się na dokumentalne opowiedzenie historii Pani z Birmy. Wykorzystały monodram Richarda Shannona i poprosiły dziennikarza Pawła Smoleńskiego o opowiedzenie do mikrofonu historii Aung San Suu Kyi. Reżyserka zestawiła te materiały z archiwalnymi nagraniami wywiadów z Panią z Birmy. Opowieść słyszymy z offu, a na scenie oglądamy Grażynę Barszczewską, jak wykonuje proste czynności: ubieranie się, gotowanie zupy. 

- Miałyśmy poczucie, że monodram nie wystarczy. Aung San Suu Kyi jest powściągliwa. Wolałam więc przedstawić temat za pomocą czystych faktów i zderzyć je z obecnością Grażyny na scenie - tłumaczy reżyserka. 

Przyznaje, że w 20. rocznicę odzyskania przez Polskę wolności, chciała popatrzeć na kraj, który staje przed możliwością budowania demokracji, jest na krawędzi rozpadu ekonomicznego i u progu krwawej rewolucji. - Chciałam, abyśmy przyjrzeli się w nim, jak w lustrze i zadali sobie pytanie: jak bardzo interesujemy się innymi. Kiedyś my też potrzebowaliśmy zainteresowania, co dało nam szansę uwolnienia się od dyktatury. Chciałabym, abyśmy zadali sobie pytanie, co zrobiliśmy z naszą wolnością- podsumowuje reżyserka. Karolina Kreter

(-)
Polska Metropolia Warszawska Warszawa
27 czerwca 2009

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia