Spektakl o birmańskiej opozycjonistce

"Pani z Birmy" - reż: Anna Smolar - Teatr Polonia

Premiera "Pani z Birmy", przedstawienia opartego na prawdziwej historii birmańskiej opozycjonistki i laureatki pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi, odbędzie się w sobotę w warszawskim Teatrze Polonia.

We wtorek fragmenty spektaklu, reżyserowanego przez Annę Smolar, pokazano dziennikarzom; w rolę Suu Kyi wciela się Grażyna Barszczewska. 

Anna Smolar tworząc swój spektakl, korzystała m.in. z tekstu "Pani z Birmy" Richarda Shannona, ale także z autentycznych wywiadów, których udzieliła Aung San Suu Kyi i tekstów prasowych. 

- Kiedy dowiedziałam się o Aung San Suu Kyi i o tym, na czym polega jej walka oraz życie codzienne - ponad 13 lat z dwudziestu minionych spędziła w areszcie domowym - pomyślałam, że w pewnym sensie literatura jest w tym przypadku bezradna i poczułam, że monodram Shannona nie przybliża nas do niej, nie czyni jej walki dla nas zrozumiałą i bliską, nie odsłania też dwuznaczności moralnej jej wyborów życiowych. Pomyślałyśmy z panią Krystyną Jandą, że można by opowiedzieć o niej w formie dokumentalnej - mówiła we wtorek reżyser przedstawienia. 

Smolar zaproponowała Pawłowi Smoleńskiemu, który jako dziennikarz spędził w Birmie dużo czasu, by opowiedział widzom historię Suu Kyi, żeby był narratorem spektaklu. Widzowie usłyszą opowieść Smoleńskiego odtwarzaną z taśmy. Także aktorka Grażyna Barszczewska nie będzie opowiadać historii swej postaci na żywo. - Wybrałam specyficzny sposób narracji, tworzymy opowieść z offu - tłumaczyła Smolar. 

Jak dodała, Grażyna Barszczewska nie będzie też ucharakteryzowana na Suu Kyi. - Swoją obecnością będzie raczej reprezentowała nasze wyobrażenie o tej kobiecie, o jej sytuacji uwięzienia, o jej codzienności i micie, którym się stała - tłumaczyła Smolar, która nazywa przedstawienie instalacją. - To połączenie trzech poziomów narracji: z jednej strony rozbudowana ścieżka dźwiękowa, z drugiej projekcja wideo, z trzeciej aktorka - zwróciła uwagę Smolar. 

Aung San Suu Kyi (czyt. Ong San Su Czi) urodziła się w 1945 w Rangunie w Birmie. Jest birmańską opozycjonistką i działaczką polityczną, córką Aung Sana, który walczył o niepodległość Birmy. Na fali studenckich protestów przeciwko polityce generałów Suu Kyi założyła w 1988 roku opozycyjną Ligę na rzecz Demokracji (NLD), w której do 1995 r. pełniła rolę sekretarza partii. 

NLD wygrała 27 maja 1990 roku wybory w Birmie. Rządzący krajem wojskowi zignorowali jednak wynik wyborów i przetrzymywali przywódczynię opozycji w areszcie domowym, w którym spędziła w czasie ostatnich 20 lat - z przerwami - 13 lat. W 1991 roku została laureatką Pokojowej Nagrody Nobla oraz Nagrody im. Sacharowa przyznawanej przez Parlament Europejski bojownikom o prawa człowieka. 

W maju 2009 wojskowe władze Birmy przewiozły ją do więzienia. Grozi jej do pięciu lat więzienia. 

Do internetowego apelu o uwolnienie Suu Kyi dopisali się m.in. aktor George Clooney, lider grupy U2 Bono. Do apelu można się dopisywać na stronie www.64forsuu.com utworzonej z okazji 64. urodzin Suu Kyi. 

Spektakl powstaje w koprodukcji z Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku; zostanie pokazany w Gdańsku 11 listopada (w Teatrze Wybrzeże) w ramach trzeciej edycji festiwalu All About Freedom Culture.

(-)
PAP
24 czerwca 2009

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia