Spektakl o każdym z nas

"Emocje" - reż. zespołowa - Opera Krakowska w Krakowie

W dniu 6 kwietnia br. Zespół Baletu Opery Krakowskiej zaprezentuje spektakl „Emocje”. Przedstawienie składa się z czterech etiud choreograficznych, autorstwa znanych polskich choreografów: Katarzyny Aleksander-Kmieć, Violetty Suski i Jacka Tyskiego. Jego wspólnym mianownikiem są emocje wyrażone językiem tańca.

Violetta Suska wielokrotnie pracowała z Baletem krakowskiej sceny, przygotowując premierę spektaklu „Mały Lord" S. Markwicka czy liczne miniatury taneczne prezentowane m.in. na gali baletowej „Grand pas...!". Katarzyna Aleksander-Kmieć jest autorką choreografii m.in. do „Barona cygańskiego" J. Straussa, „Ariadny na Naxos" R. Straussa i „Miłości do trzech pomarańczy" S. Prokofiewa. Jacek Tyski natomiast po raz pierwszy spotkał się z Baletem Opery Krakowskiej przy tym spektaklu (premiera: maj 2015).

„Emocje" to spektakl o każdym z nas, każdy w jakimś stopniu może znaleźć tam siebie. Choreografia pozwala na ukazanie przez tancerza nie tylko techniki tańca, ale przede wszystkim emocji - powiedziała Gabriela Kubacka, solistka Zespołu Baletu.

W pierwszej części spektaklu zatytułowanej „Mirror in a mirror" (chor. Katarzyna Aleksander-Kmieć), przesycona atmosferą kontemplacji i subtelną metafizyką muzyka Arvo Pärta stała się inspiracją dla intymnej choreografii. W drugiej części (chor. Violetta Suska) zatytułowanej „...gdzie tkwią nagie gwiazdy..." z muzyką Johannesa Brahmsa zobaczymy kilka miniatur baletowych, opowiadających o samotności, namiętności, żałobie i trudnych wyborach miłosnych. Część trzecia (chor. Jacek Tyski) pt. „Uwertura Żołnierza" do muzyki Piotra Czajkowskiego to ekspresyjna, pełna napięcia historia walki dwóch mężczyzn o ukochaną. W ostatniej części (chor. Katarzyna Aleksander-Kmieć) pt. „...z niezapisanego dziennika..." do muzyki Krzysztofa Pendereckiego zobaczymy zilustrowane tańcem wewnętrzne relacje i więzi międzyludzkie.

O części spektaklu pt. „...gdzie tkwią nagie gwiazdy..." Katarzyna Sanocka, tańcząca jedną z solowych partii powiedziała: W tańczonej przeze mnie choreografii pt. „Żałoba", zupełnie nie chodzi o popis taneczny. To bardziej etiuda aktorska, bardzo emocjonalna. Nie da się jej zatańczyć, nie sięgając do własnych przeżyć i emocji.

W partiach solowych wystąpią: Agnieszka Chlebowska, Martyna Dobosz, Gabriela Kubacka, Mizuki Kurosawa, Katarzyna Sanocka, Robert Kędziński, Adam Mośko, Dzmitry Prokharau, Yauheni Yatskevich oraz Zespół Baletu w składzie: Giulia Bellotti, Małgorzata Dorosiewicz-Witczak, Anastasiya Krasouskaya, Clara Ushizaka, Bożena Kowalska, Łukasz Neter, Maciej Pluskowski, Artem Kharchyk, Tomasz Szaro i Vadzim Trukhan.

(-)
Materiał Opery
2 kwietnia 2016

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia