Spektakl o ludobójstwie w Rwandzie

"Umwuka" - reż. Jan Naturski - Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu

"Umwuka" - spektakl oparty na reportażu Wojciecha Tochmana "Dzisiaj narysujemy śmierć" - to najnowsza produkcja wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol. Przedstawienie to opowieść o ludobójstwie dokonanym w Rwandzie w 1994 r. Premiera odbędzie się w czwartek.

Akcja przedstawienia dzieje się w Kigali Memorial Center - miejscu pamięci, które powstało na grobach 250 tys. ofiar ludobójstwa. Przedstawienie opowiada o kraju po masakrze, w którym mieszkają sieroty, niedoszłe ofiary ludobójstwa i mordercy.

- To była wielka tragedia ludzkości. Pamiętam rok 1994. To wydarzyło się w moim życiu i nieważne, czy było to na drugim końcu świata. Wówczas w ciągu trzech miesięcy wymordowano milion ludzi" - mówił we wtorek podczas próby prasowej reżyser spektaklu Jan Naturski. Jego zdaniem dramat w Rwandzie ma uniwersalny charakter. "Tego rodzaju tragedie biorą się ze sztucznego podziału ludzi i wmawiania im, że bardzo się od siebie różnią. Przechodziliśmy to w Europie i przechodzimy do dziś w różnych miejscach na świecie - mówił.

Walki etniczne w Rwandzie rozpoczęły się wkrótce po uzyskaniu przez ten kraj niepodległości w 1962 r. Władzę przejęli stanowiący większość Hutu, plemię trudniące się rolnictwem, a pasterze Tutsi zaczęli masowo emigrować, głównie do Burundi i Ugandy. Plemię to, będące mniejszością etniczną, od wieków rządziło krajem. W 1990 r. wybuchła wojna domowa, której początek dał atak partyzantów z emigracyjnego ugrupowania Tutsich w Ugandzie.

Sytuacja zaostrzyła się, kiedy 6 kwietnia 1994 roku zestrzelony został samolot z prezydentem kraju Juvenalem Habyarimaną. O jego śmierć Hutu oskarżyli Tutsich. Bojówki Hutu do lipca wymordowały od 800 tys. do miliona Tutsich - jedną dziesiątą ludności. Stacjonujące wtedy w Rwandzie wojska ONZ były bezsilne, gdyż ich mandat nie pozwalał na akcje zbrojne. 21 kwietnia Rada Bezpieczeństwa ONZ podjęła decyzję o wycofaniu większości sił Unamir. 23 czerwca, za zgodą ONZ, do Rwandy wkroczyły wojska francuskie. W sierpniu Tutsi przejęli władzę. Według obserwatorów ONZ wojska rządowe dokonały w drugiej połowie roku masowych mordów na Hutu w obozach dla uchodźców.

(-)
(PAP)
4 czerwca 2014

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...