Spektakl oparty na prozie Aleksijewicz

"Walentina. The Last Human Dog" - reż. N. Sołtysik - Wrocławski Teatr Współczesny

"Walentina. The Last Human Dog" w reż. Natalii Sołtysik to najnowsza produkcja wrocławskiego Teatru Współczesnego. Premiera przedstawienia, opartego na rozdziale książki "Czarnobylska modlitwa. Kroniki przyszłości" białoruskiej pisarki Swietłany Aleksijewicz, odbędzie się w sobotę.

Pierwsza premiera wrocławskiego Teatru Współczesnego w nowym sezonie artystycznym to opowieść o kobiecie, która wspomina męża umierającego po katastrofie w Czarnobylu w wyniku choroby popromiennej.

Jak podkreślają twórcy przedstawienia, spektakl jest próbą zmierzenia się z metaforą katastrofy, która grozi ludzkości. Próbą odpowiedzenia na pytanie, czym dziś jest sprawa Czarnobyla?

"Reportaże Aleksijewicz pokazują paradoksalnie, że katastrofa może wyzwalać w ludziach piękno. Wobec strasznej ludzkiej tragedii, nagle przypominam sobie o tym, że istnieją uczucia i stany, o których w normalnych warunkach zapominamy. Przypominamy sobie, że istnieje śmierć, drugi człowiek czy miłość przekraczająca niewiarygodne granice" - mówiła w środę podczas konferencji prasowej reżyserka spektaklu Natalia Sołtysik.

Opowiadając historię jednego człowieka - kobiety, która przez wiele lat nie może pogodzić się ze śmiercią swojego męża, twórcy spektaklu próbują nakreślić szerszy kontekst tragedii jaka spotkała ludzkość w wyniku katastrofy w Czarnobylu. "To opowieść o kobiecie, do której po stracie ukochanego męża dociera, że funkcjonuje w systemie, który doprowadził do katastrofy w jej życiu" - mówił Sołtysik.

Dodała, że los kobiety pokazuje, że mimo olbrzymiej tragedii w człowieku są "zakamarki gdzie system nie ma dostępu". "Są takie przestrzenie wolności człowieka, gdzie może się on schronić. W tym przypadku jest to miłość" - mówiła.

Twórcy spektaklu pracę nad przedstawieniem poprzedzili wyprawą na Ukrainę i Białoruś, w okolice Czarnobyla. W efekcie powstał materiał filmowy oraz wystawa fotografii. Te materiały zostały wykorzystane w przedstawieniu.

Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę na Małej Scenie wrocławskiego Teatru Współczesnego.

(-)
(PAP)
20 września 2013

Książka tygodnia

Trailer tygodnia