Spektakl Opery Bałtyckiej w Chinach

"Madame Curie" - reż. Marek Weiss - Państwowa Opera Bałtycka w Gdańsku

Opera Elżbiety Sikory "Madame Curie" w inscenizacji i reżyserii Marka Weissa zostanie pokazana podczas ceremonii otwarcia nowego sezonu artystycznego oraz inauguracji Międzynarodowego Festiwalu Operowego w Grand Theater w Tianjin w Chinach. Spektakle odbędą się w dniach 3 i 4 września.

- Jesteśmy bardzo dumni, że spektakl Opery Bałtyckiej został wybrany przez Instytut Adama Mickiewicza jako jedna z wizytówek kultury polskiej do reprezentowania nas w Chinach w ramach megaprojektu Azja na Międzynarodowym Festiwalu Operowym. Szczególnie z tego powodu, że będzie tam pokazana nowa opera polska Elżbiety Sikory otwierająca nasz cykl "Opera Gedanensis". Świadczy to o wysokich walorach artystycznych i jakości naszej prezentacji, dzięki którym możemy przybliżyć polską muzykę i teatr chińskiej publiczności - mówi Marek Weiss, dyrektor naczelny i artystyczny Opery Bałtyckiej.

Opera "Madame Curie" powstała na zamówienie Opery Bałtyckiej w ramach cyklu "Opera Gedanensis". Kompozytorem jest wybitna polska artystka związana z francuskim kręgiem kulturowym i światowy autorytet w dziedzinie muzyki elektronicznej Elżbieta Sikora, autorka kilkudziesięciu kompozycji granych i nagrywanych na całym świecie. Inscenizatorem spektaklu jest wybitny polski reżyser operowy i teatralny Marek Weiss.

Opera pokazuje Marię Skłodowską-Curie nie tylko jako wybitną uczoną, noblistkę, ale także jako silną kobietę, która musiała walczyć z przeciwnościami losu - śmiercią męża, negatywnym nastawieniem zdominowanego przez mężczyzn środowiska naukowego i konsekwencjami swojego odkrycia. Spektakl podejmuje wiele ciekawych i często nieznanych wątków z jej życia. Dzięki temu widzowie przenoszą się w atmosferę Europy z przełomu XIX i XX wieku.

"Madame Curie" zrealizowana została, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie UE. Premiera opery odbyła się 15 listopada 2011 roku w sali UNESCO w Paryżu, polska premiera miała miejsce 25 listopada 2011 roku w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

W marcu 2013 roku spektakl został wydany, nakładem Opery Bałtyckiej w Gdańsku, Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA) i Firmy Fonograficznej DUX, na płycie DVD. Nagranie uhonorowane zostało prestiżową francuską nagrodą Orphée du Prestige Lyrique de l'Europe de l'Academie du Disque Lyrique.

Elżbieta Sikora za skomponowanie "Madame Curie" uhonorowana została m.in. Pomorską Nagrodą Artystyczną, Nagrodą Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury "Splendor Gedanensis", Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska "Neptun", Nagrodą Związku Kompozytorów Polskich, "Sztormem Roku" (nagroda przyznawana przez "Gazetę Wyborczą").

Nagrodzona została również Anna Mikołajczyk, która za rolę Marii Skłodowskiej-Curie otrzymała Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska oraz "Sztorm Roku".

Wystawienie opery Elżbiety Sikory Madame Curie w Tianjin Grand Theatre realizowane jest we współpracy Opery Bałtyckiej z CULTURE.PL w ramach Projektu Azja na 2014 rok oraz Instytutu Polskiego w Pekinie.

(-)
Materiał Opery
27 sierpnia 2014

Książka tygodnia

Ksiuty z Melpomeną
vis-a-vis
Stefan Wiechecki

Trailer tygodnia