Spektakl sensacyjny

"Na Boga!" - reż. Marcin Liber - Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu

Osiem festiwalowych nagród, więcej niż osiem powodów by zobaczyć spektakl! Dramat formalny i fabularny Jarosława Murawskiego napisany trzynastozgłoskowcem, o wartkiej akcji, niekiedy zbliżającej się do typu narracji XIX-wiecznej fabuły sensacyjnej.

W małym śląskim mieście ma się odbyć coroczna procesja wodzenia Judasza – to sięgający średniowiecza zwyczaj, podczas którego Judasz jest lżony i upokarzany za to, że zdradził Chrystusa. Atmosfera jest napięta: ksiądz Grzyb, proboszcz lokalnej parafii, zabronił katolikom uczestniczenia w wodzeniu. W miasteczku zjawia się diabelska ekipa na czele z Lucyferem.

Mają za zadanie wesprzeć księdza Grzyba – tak wynika z umowy między Bogiem, Szatanem a Związkiem Wypędzonych z Raju, walczącym o rehabilitację Judasza, który, owszem, zdradził Chrystusa, ale wypełniał przecież boski plan. W to, że jego los jest częścią bożego planu, wierzy także ksiądz Grzyb, intelektualista na zesłaniu, który dostaje szansę powrotu do wielkich wyzwań - jest głównym kandydatem na fotel biskupi. Tuż przed ingresem do prasy trafiają jednak materiały świadczące o tym, że w przeszłości Grzyb ulegał wielu pokusom... Upokorzony kapłan zgadza się być głównym oskarżycielem w procesie, jaki Lucyfer wytacza słabnącemu Bogu. Czy Szatanowi uda się raz na zawsze pozbyć Nieskończonego Dobra? Jak blisko jest dzisiaj do wybuchu, zamachu na humanistyczną cywilizację? Co się stanie, gdy wszyscy zaczną się bać, że już Go nie ma?

16 maja 2014 / piątek / godz. 18.00 / Duża Scena
17 maja 2014 / sobota / godz. 18.00 / Duża Scena
18 maja 2014 / niedziela / godz. 18.00 / Duża Scena

 

(-)
Materialy Teatru
13 maja 2014

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...