Spektakl TR Warszawa w Kazachstanie

"Męczennicy" - reż. Grzegorz Jarzyna - TR Warszawa

26 czerwca o godz. 19.00 na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Astanie (Kazachstan) odbędzie się pokaz spektaklu TR Warszawa "Męczennicy" w reż. Grzegorza Jarzyny.

Festiwal organizowany jest z okazji obchodów 20-lecia miasta Astana, stolicy Kazachstanu przez kazachskie Ministerstwo Kultury i Sportu. Wydarzenie odbywa się od 16 do 29 czerwca i prezentuje spektakle najciekawszych zespołów teatralnych z Kazachstanu, krajów Europy i Azji.

W trakcie festiwalu pokazanych jest 14 spektakli takich zespołów jak: Piccolo Teatro di Milano (Włochy), Meno Fortas (Litwa), Beijing People's Arts Theater (Chiny), The Lensovet Saint Petersburg Academic Theatre (Rosja), Nakamura Gekijo (Japonia) i TR Warszawa. Specjalnym gościem festiwalu będzie Juliette Binoche, która poprowadzi podczas festiwalu warsztaty mistrzowskie.

Premiera spektaklu "Męczennicy" odbyła się 14 marca 2015 roku w TR Warszawa. Pokazywany w wielu polskich miastach (m.in. w Krakowie na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia, a także w ramach programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego - Teatr Polska) spektakl Grzegorza Jarzyny podejmuje próbę analizy mechanizmu strachu i fanatyzmu, z którym konfrontuje się współczesny świat. To dramatyczna opowieść o ludziach, gotowych zapłacić najwyższą ceną za wartości, w które wierzą. Skąd bierze się taki rodzaj determinacji? Jak rodzą się ekstremizmy religijne? Czym jest wiara dla współczesnego człowieka? Gdzie jest jej miejsce w liberalnym systemie? Czego boi się dzisiejsza Europa? Czego boimy się my?

Autorem adaptacji i opracowania muzycznego jest Grzegorz Jarzyna, autorką przekładu Mariusa von Mayenburga "Märtyrer" jest Elżbieta Ogrodowska-Jesionek, autorką scenografii jest Monika Pormale, reżyserką świateł Felice Ross.Kostiumy stworzyła Anna Axer Fiałkowska, wideo - Robert Mleczko, muzykę - Michał Lis i Piotr Lis, opracowanie muzyczne wspólnie z Grzegorzem Jarzyną stworzył Piotr Domiński. Dramaturgiem był Roman Pawłowski, a asystentem reżysera Paweł Kulka. Cytaty z Biblii konsultował prof. Tadeusz Bartoś.

W pokazywanym na festiwalu w Kazachstanie spektaklu wystąpią: Roma Gąsiorowska, Mateusz Górski, Cezary Kosiński, Rafał Maćkowiak, Marta Malikowska, Sebastian Pawlak, Tomasz Tyndyk oraz Justyna Wasilewska.

Kaja Stępkowska
Materiał Teatru
27 czerwca 2018
Teatry
TR Warszawa
Portrety
Grzegorz Jarzyna

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...