Spektakl VR w Białymstoku

„Dedal" nie tylko dla szkół - spektakl VR w Białymstoku

Wirtualna rzeczywistość w teatrze? Na taki zabieg zdecydowali się twórcy spektaklu „Dedal". Widzowie założą gogle, by doświadczyć niecodziennych wrażeń. Premierowe pokazy w weekend (14 i 15 grudnia).

Spektakl „Dedal" to efekt współpracy Teatru Wolność założonego przez Karola Smacznego i Damiano Siemano, czyli Damiana Karlińskiego.

– Postanowiliśmy pierwszy raz spróbować swoich sił tworząc repertuar dla młodego widza – mówi Karol Smaczny, założyciel Teatru Wolność.

Widowisko familijne

– Spektakl jest z jednej strony widowiskiem familijnym, a więc takim, na który można przyjść z dziećmi, z drugiej strony ma wartość dydaktyczną. Opieramy się o podstawę programową nauczania w szkole podstawowej – podkreśla Karol Smaczny.

Damian Karliński dodaje:

– Jest to repertuar stricte edukacyjny dedykowany uczniom od V klasy szkoły podstawowej wzwyż. Opieramy się na niemieckich badaniach, które mówią, że użytkowanie wirtualnej rzeczywistości w młodszym wieku jest niezalecane. Zdecydowaliśmy się na "Dedala", czyli obowiązkową lekturę z mitologii greckiej.

Spektakl jest osadzony w rzeczywistości wirtualnej. Przedstawienie będzie można obejrzeć przy użyciu gogli VR. Premierowe pokazy są zaplanowane w siedzibie Teatru Wolność mieszczącego się przy Alei 1000-lecia Państwa Polskiego 2 w Białymstoku. Jednak twórcy przedsięwzięcia mają zamiar wyjść z ofertą do szkół podstawowych w woj. podlaskim. Ambicje są też szersze – liczą na pokazy w kraju.

Jak w pierwszym rzędzie

Koncepcja spektaklu zrodziła się z doświadczeń Damiana Karlińskiego z teatrem edukacyjnym, które przez wiele lat zbierał.

– Spotkałem się z wieloma problemami. Spektakle nie docierały do odpowiedniej ilości widzów. Graliśmy na salach szkolnych. Pierwszy rząd uczniów zapoznawał się ze spektaklem, a reszta miała problem – było to trudno dostępne dla widzów – mówi.

Nowoczesna technologia jest dla dzieci łatwo dostępna i jest takim medium, w którym one się świetnie odnajdują. Treści przyswajają dużo szybciej, zgrabniej.

Postanowił więc połączyć nowoczesną technologię z teatrem edukacyjnym. Dzięki użyciu gogli VR każdy widz jest w tym najważniejszym miejscu spektaklu, czyli w pierwszym rzędzie i nie ma żadnych rozpraszaczy wokół siebie.

W planach jest cykl

Twórcy białostockiego projektu przyznają, że bazują na doświadczeniach teatru lalek z Zwickau, który od trzech lat produkuje spektakle w przestrzeni VR.

Swoje działania zrzeszyli pod szyldem EON, czyli Ekipa Odkrywców Nauki. „Dedal" jest pierwszą częścią tego działania, chcą mu nadać charakter cykliczny. W planach są więc kolejne produkcje VR.

Premierowe spektakle „Dedal" zaplanowane są 14 i 15 grudnia w siedzibie Teatru Wolność. Kolejny krok to pokazy spektaklu w podlaskich szkołach.

Projekt powstał dzięki wsparciu Krajowego Planu Odbudowy, sfinansowany jest przez Unię Europejską NextGenerationEU.

Anna Dycha
Dziennik Teatralny Podlasie
10 grudnia 2024

Książka tygodnia

Małe cnoty
Wydawnictwo Filtry w Warszawie
Natalia Ginzburg

Trailer tygodnia