Spektakl w TVP Kultura

"Dziady" - reż. Radosław Rychcik - Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu

Na telewizyjną transmisje spektaklu „Dziady” zaprasza Tetr Nowy w Poznaniu. Poetycką wizję słowiańskich obrzędów kultu zmarłych w popkulturowej poznamy w inscenizacji Radosława Rychcika. Emisja 31 października, godz. 19:05 w TVP Kultura.

„Historia ludzkości to historia mediów: od prasy, radia i TV, przez Internet, po sieci społecznościowe. Nasza przeszłość i pamięć są już na zawsze od nich zależne, tożsame z nimi. Każde z nich mówi innym językiem. Dziady też trzeba dziś wymówić - i usłyszeć - inaczej. Bo Dziady to teatr i magia w służbie integracji i tolerancji. Głos w kwestii rasizmu i zniesienia podziałów: na czarne i białe, dobre i złe, pana i niewolnika. Ten teatr nie obiecuje prawdy, lecz gwarantuje, że tu się kłamie - w intencji wzruszenia i doświadczenia oczyszczającej wspólnoty widowiska." - tak tłumaczy swój wybór sztuki sam reżyser spektaklu, Radosław Rychcik.

Ten młody twórca, który dał się już poznać jako zbuntowany i eksperymentujący z formą artysta i tym razem znalazł efektowną, choć nieoczywistą koncepcję inscenizacyjną dla Dziadów. Przeniósł poetycką wizję słowiańskich obrzędów kultu zmarłych w realia amerykańskiej popkultury, nadając w ten sposób dziełu Mickiewicza uniwersalny wymiar opowieści o buncie wobec zła i walce o wolność. Teatr Nowy w Poznaniu od 40 lat należy do czołowych polskich teatrów. W ostatnim czasie, pod dyrekcją Piotra Kruszczyńskiego, jest miejscem, w którym pracują reżyserzy młodszego pokolenia.

Transmisję spektaklu poprzedzi krótkie wprowadzenie Łukasza Drewniaka. W przerwie porozmawia on z dyrektorem Teatru Nowego - Piotrem Kruszczyńskim. Po zakończeniu transmisji odbędzie się spotkanie z twórcami – reżyserem oraz aktorami biorącymi udział w sztuce.

(-)
Materiał Teatru
31 października 2014

Książka tygodnia

Trailer tygodnia