Spektakl Warlikowskiego we Włochach

"Koniec" - reż: Krzysztof Warlikowski

- Od kiedy porzuciłem Szekspira, mam problem ze znalezieniem autora - mówi Krzysztof Warlikowski, który w hali telewizyjnej w Ursusie przygotowuje spektakl "Koniec" (premiera 30 września). W obsadzie m.in. Magdalena Cielecka, Maciej Stuhr i Stanisława Celińska.

Newseek: Jest pan dyrektorem Nowego Teatru. Kiedy nastąpi koniec pałętania i zamiast we Włochach zacznie wystawiać pan w siedzibie Nowego Teatru?

Krzysztof Wwarlikowski: To miejsce nie powstaje po to, żebym przestał się pałętać. Na terenie dawnego MPO budujemy centrum kulturalne Nowy Teatr. Coś o charakterze poczekalni dworcowej, w której można czytać, oglądać filmy, a nawet się przespać. Będą wystawiane przedstawienia. Natomiast nie wiem, czy moje. Nie chcę wracać do teatru i wypełniać go wizją. Mnie inspirują przestrzenie i dlatego "Koniec" wystawiam w hali telewizyjnej.

Gdzie kręcą głównie telenowele...

- A dla mnie to miejsce jest supermarketem, w którym pracuje Tony, jeden z bohaterów "Końca".

Słyszałam, że tych bohaterów będzie wielu. I to z różnych sztuk, powieści, scenariuszy.

- Od kiedy porzuciłem Szekspira, mam problem ze znalezieniem autora teatralnego, więc szukam, układam, montuję, piszę scenariusze, które składają się z innych scenariuszy.

W "Końcu" będzie Józef K. z "Procesu" Kafki, Tony z niezrealizowanego scenariusza filmowego Koltesa i Elizabeth Costello z powieści Coetzeego. Będzie o poczuciu winy i dochodzeniu do miejsca, z którego już dalej, ale tylko z pozoru, iść nie można. Ci wszyscy bohaterowie wciąż ocierają się o koniec. My - w życiu - koniec banalizujemy i dlatego możemy normalnie funkcjonować.

O Polsce też będzie?

- Często mówię o Polsce, ale z dystansu. Moje życie rozgrywa się gdzie indziej. Ale wracam do Polski, by pracować i nazywać moje intuicje, lęki. Nie chcę jednak zajmować się moralnością. Wolę oglądać Krakowskie Przedmieście w internecie w Paryżu, niż być na tym Krakowskim Przedmieściu.

Magdalena Rigamonti
Newsweek Polska
15 września 2010

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki